top of page
tabukamu x interdayanışma 2.png

tabukamu x İnterDayanışma

​tabukamu olarak 26 Ekim İnterseks Farkındalık Gününü kutlamak için İnterDayanışma ile iş birliği yaptık ve kapsamlı interseks konu başlığımızı oluşturduk!

İnter Dayanışma, Türkiye'de interseks bireylerin haklarını ve görünürlüğünü savunmak için ön saflarda yer alan öncü bir interseks örgütüdür. 2009'da intersexualshalala blogu ile temelleri atılan örgüt, yolculuğuna Türkiye'deki yerleşik LGBTQ+ örgütleriyle bağlantı kurarak başladı. İnter Dayanışma, yıllar boyunca interseks bireyler için farkındalık yaratmak, destek sağlamak ve yasal ve toplumsal tanınırlığı artırmak için yorulmadan çalıştı.

 

Başlangıçta amatör olarak faaliyet gösteren İnter Dayanışma'ya bağlı interseks aktivistleri aktif olarak çeşitli faaliyetlerde bulundular. Panellere katıldılar, Fransa Douarnenez Film Festivali'nde gösterilen bir kısa film hazırladılar, gazetelere röportaj verdiler ve interseks sorunlarının görünürlüğünü artırmak için yorulmadan çalıştılar.

 

İnter Dayanışma, 2020 yılından bu yana kayıtlı ve resmi bir dernek olan 17 Mayıs Derneği çatısı altında faaliyet göstermektedir. Bu stratejik hamle, kuruluşa daha fazla organizasyonel istikrar ve etkisini genişletme kapasitesi sağlamıştır.

 

#tabukamuxİnterDayanışma

interseks.jpg

interseks

bottom of page