top of page
Vulva_tabukamu.png

vulva

Vulva vajinal yolun dışında bulunan, dış genital organın tamamına verilen isimdir.

Klitoris, iç ve dış dudaklar ile vajina girişinin bütününden oluşur. Vulvanın şekli, rengi ve büyüklüğü kişiden kişiye göre değişir. Örneğin, kimilerinde vulva pembesi bir renkte iken kimilerinde kahverengiye yakın bir tonda olabilir. Ya da bazı vulvalarda iç dudaklar, dışarıdan görülebilir şekilde olurken bazılarında, dış dudaklar tarafından tamamen örtülü olduğu için dışarıdan görülmez. Kimi vulvalar tamamen kıllarla örtülü olur, kimilerinde ise kıl yoğunluğu daha azdır. “Doğru” veya “ideal” vulva görüntüsü yoktur; yalnızca sağlıklı vulva görüntüsü vardır.

üretra
klitoris

üretra

Üretra, vulvanın içine dahil olan organlardandır ve vajinal girişin üstünde, klitorisin altında yer alır. İdrarın vücuttan dışarı atılmasını sağlayan bir açıklıktır. İdrar deliği ya da çiş deliği olarak da bilinir.

klitoris

Vulvanın bir parçası ve dış genital organlardan biri olan klitoris, bir haz merkezidir. Üretranın üzerinde yer alan klitorisin baş kısmı dış genitalde bulunur; ancak iki uzantısı bedenin içindedir, yani dışarıdan görülemez. Klitoris son derece hassas bir organdır. Birçok kişide direkt olarak klitorisin uyarılması orgazmı sağlar. Klitoris uyarıldığı zaman şişer ve büyür. Bu anlamda yapısal olarak klitoris ve penis birbirlerine benzer.

vajina

vajina

Vajina, rahim ile dış genital arasında bulunan kaslı yapıda bir organdır. Vajina cinsel ilişki sırasında penetre edilebilen, regl sırasında sıvının ve doğum sırasında bebeğin dışarıya çıkmasını sağlayan kanaldır. Bu anlamda vajina son derece esnek bir organdır. Aynı zamanda vajina, kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir; zaman zaman akıntı olmasının sebebi budur.

bottom of page