top of page
penis.png

penis

Penis, bacakların vücutla birleştiği yerin arasında bulunan ve dışarıdan görülebilen bir cinsel organdır.  

 

Penis, büyüklük, şekil ve renk olarak insandan insana çeşitlilik gösterir. Bazı insanlarda sünnet derisi kaldırılmıştır, bazılarında cinsel organlar daha koyu renklidir, bazılarında daha çok kıl vardır. Bu bakımdan tek ve ideal bir penis tipi yoktur. Penis sarkık halde durur, uyarıldığında ise içindeki süngerimsi yapılar kanla dolarak penisin büyümesini ve sertleşmesini sağlar. Buna ereksiyon da denir. Bazı insanlarda ereksiyon sırasında penis daha düz ve dik olurken bazılarında daha eğimli bir şekil alabilir. Ortalama penis uzunluğu sarkık halinde 9 santimetre, ereksiyon halinde ise 13 santimetredir. Ancak penis bu ortalamadan daha büyük veya daha küçük olabilir. Bu, penisin daha ideal veya daha az ideal olduğu, cinsel olarak daha az veya daha çok haz alındığı anlamına gelmez. 

penis ne
işe yarar?

Penis, etrafındaki diğer doku ve organlarla birlikte idrar, sperm, ön sıvı gibi vücut sıvılarının üretilmesini, taşınmasını ve vücuttan dışarı çıkarılmasını sağlar. Penis cinsel hazzı destekleyen önemli bir cinsel organdır, uyarılması durumunda cinsel haz verebilir. Aynı zamanda üreme ile de ilişkilidir, penisten çıkan spermin bir yumurta ile buluşması durumunda gebelik gerçekleşebilir.

penisin işlevi
penisin yapısı

penisin yapısı nasıldır?

Penis başı, penisin ucunda bulunan bölgeyi tanımlar. Başın ucunda idrar deliği bulunur; sperm, ön sıvı ve idrar gibi vücut sıvıları buradan çıkar. Penis başı, sünnet derisi olarak da bilinen bir deri parçası ile örtülüdür. Penis erekte olduğunda bu deri geri çekilir ve penis başı görülür. Bazı kültürlerde ise sünnet derisi ergenlikten önce cerrahi bir işlem ile kaldırılır.

 

Gövde, penisin başı ile vücutla birleştiği bel bölgesi arasındaki bölümü tanımlar. İdrar yolu penis gövdesinin içinden geçer. Gövde, ereksiyon sırasında büyüyerek sertleşir.

Frenulum, penis başı ile gövdenin birleştiği yerde bulunan üçgen şeklindeki bir doku parçasıdır. Birçok insan için hassas bir bölgedir.

 

Skrotum (torba) penisin hemen altında bulunanesnek ve sarkık deri parçasıdır ve içinde testisler vardır. Skrotum büyüklük ve şekil olarak kişiden kişiye göre değişebilir. Skrotumun ısısı, sperm üretimini sağlamak için vücudun iç ısısından birkaç derece daha düşük olur. Böylece skrotum, testislerin ideal vücut sıcaklığında olmasını sağlar. Çok soğuk olduğunda skrotum sıkılaşır ve vücuda yaklaşır. Çok sıcak olduğunda ise skrotum gevşer ve daha sarkık bir şekil alır.

Testisler, skrotumun içinde bulunan ve genellikle 2 tane olan bilye şeklindeki organlardır. Testisler dışarıdan görülmez, bu yüzden iç cinsel organ olarak tanımlanırlar. Sperm ve testosteron gibi hormonların üretimi testisler tarafından sağlanır.

Prostat spermin hareket edebilmesini sağlayan sıvıyı üretir. İdrar yolunun başlangıcında bulunan prostat bezi yaklaşık ceviz büyüklüğündedir. Hassas bir bölgedir.

Sperm kanalları sperm hücrelerinin taşınması, depolanması, olgunlaşması ve üretradan (idrar yolu) geçerek vücuttan dışarı çıkmasını sağlayan bütün organ ve dokulardır.

penis sağlığı neden önemlidir?

Penis ve diğer cinsel organların sağlıklı olması, tıpkı vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi önemlidir. Bunun için cinsel organları düzenli olarak elle veya bakarak kontrol etmek, cinsel ilişki durumunda korunma yöntemleri kullanmak ve test ve aşılarını zamanında yaptırmak gerekir. Bazı durumlarda çeşitli sebeplerden ötürü bu organlarda enfeksiyon, ağrı, acı, yanma, kızarıklık gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bunların bazıları cinsel yolla aktarılabilen enfeksiyonlardan kaynaklanabilir, bazıları ise penis, testisler veya diğer cinsel organlarda bir anomaliye işaret edebilir. Herhangi bir değişiklik veya rahatsızlık hissedilmesi durumunda bir uzmana danışmak ayıp veya utanılacak bir şey değildir. Aksine rahatsızlıkların erken teşhis edilebilmesi adına önemlidir.

penis sağlığı

penis ve 
utanç

Cinsel organlar hakkında konuşmak çoğunlukla utanç verici ve ayıp bir konu olarak düşünülür. Ancak penis de tıpkı vücudun diğer bölümleri gibi çeşitli işlevleri ve parçaları olan bir organdır. Penisin yapısını tanımak, beden ve cinselliğimizle daha sağlıklı bir ilişki kurmaya ve bu konuda iletişim kurarken kendimizi daha rahat hissetmemize yardımcı olur.

penis ve utanç

penis ve erkeklik

Penis tüm insanlarda yoktur, doğumda atanmış cinsiyeti erkek olan insanlar penis ile doğar. Bazen trans insanlar operasyon ile penise sahip olabilir, buna cinsiyet uyum süreci ya da operasyonu denir. Kendini erkek tanımlayan herkesin penisi olması gerekmez. Aynı zamanda penisi olan herkes erkek değildir. Cinsel organlar, cinsiyet kimliğinin bir göstergesi olmak zorunda değildir. Bu yüzden penis hakkında konuşurken erkek cinsel organı demek yerine bir cinsel organ demeyi daha kapsayıcı buluyoruz.

penis ve erkeklik
bottom of page