top of page

tabukamu x Konuşmamız Gerek Derneği

reg-ikon.001.jpeg

regl 
olmak

regl yoksulluğu.jpeg

regl yoksulluğu

regl ürünler.jpeg

regl
ürünleri

regl tabusu.jpeg

regl 
tabusu

Sivil Toplum Kuruluşları için afet sonrası regl hakkında konuşmak, mahremiyete özen göstermek ve saha için genel öneriler belgeleri hazırladık. Çocuk ve gençler için ise regl süreci, üreme sistemi ve pedlerin nasıl takılacağını anlattık. Kaynaklar 8 yaş üstü kişiler için uygundur.  

Türkçe:

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen ve 45.000’den fazla kişinin öldürüldüğü bir felaket yaşadık. 

 

Bu felaketin hemen sonrasında depremden etkilenen kişilerin birincil ihtiyaçlarından birisi hijyenik ped ve tampon gibi regl ürünleri oldu. Sosyal medya hiç konuşmadığı kadar regli konuştu. Her zaman temel bir ihtiyaç ve hak olan regl ürünlerinin önemi ne yazık ki bu denli bir kriz anında fark edilmiş oldu. Bireysel ve belli grupların aktif çabalarıyla, regl ürünlerinin ihtiyaç listelerinde ve tüm yardım kolilerinde yer edinmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Bu çabalar regl ürünlerine erişimi olmayacak birçok kişiye bu ürünlerin ulaşmasını mümkün kılsa da, erişimin sürdürülebilir olabilmesi için bu yardımların sürekli ve ihtiyaçları karşılayacak şekilde yapılması şart. 

 

tabukamu ve Konuşmamız Gerek Derneği olarak, menstrüel ürünlere ve kapsayıcı regl bakımına erişimin bir insan hakkı olduğunu hatırlatmak isteriz. 

 

Tarih boyunca yaşanan diğer felaketlerde yapılan araştırmalar, hijyenik ped ve tampon gibi regl ürünlerine olan ihtiyacın afet sonrasında en az bir sene kadar devam ettiğini gösteriyor. Regl ürünlerinin sürekli olarak dağıtılması kadar, bu ürünlerin sosyal-kültürel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak dağıtılması da oldukça önemli. 

 

Bu nedenle, tabukamu ve Konuşmamız Gerek Derneği olarak, sahada çalışan sivil toplum kuruluşlarının kullanabilmesi için “Afet Sonrası Regl ve Hijyen” kaynakları hazırladık. 

 

Aşağıdaki linkten, kaynakların hem siyah-beyaz print edilebilir versiyonuna hem de A4 boyutunda print edilerek asılabilmesi için ayrı ayrı sayfalarda hazırlanan versiyonuna erişim sağlayabilirsiniz. 

 

Umuyoruz bu kaynaklar sahada size yol gösterici olur. Bu kaynaklarda bulunmayan fakat desteğe ihtiyacınız olan konular olması halinde bizimle iletişime geçebilirsiniz: ekip@konusmamizgerek.org, selam@tabukamu.com

 

Dayanışmayla,

 

tabukamu x Konuşmamız Gerek Derneği

English:

The devastating disaster that struck Kahramanmaras on February 6, 2023, impacted 10 provinces and claimed the lives of over 45,000 people. In the aftermath of the tragedy, it became clear that menstrual products were among the most urgent needs for those affected by the earthquake. Social media platforms were abuzz with conversations about periods, with sanitary pads consistently topping the list of necessities. 

 

It is essential to recognize that access to menstrual products and inclusive menstrual care is a basic human right that cannot be neglected. Studies consistently show that the need for these products can persist for up to a year following a disaster. Moreover, it is crucial to distribute menstrual products while considering the social and cultural factors at play.

 

For this reason, tabukamu and Konuşmamız Gerek Derneği (We Need to Talk Association) have created a comprehensive "Post-Disaster Menstrual and Hygiene," resource intended for NGOs operating in the field. The guide is available in both a print-friendly foldable booklet version in black and white, and individually printable poster versions in A4 size.If you need help with something that's not here, you can email us at ekip@konusmamizgerek.org

or selam@tabukamu.com.

 

In solidarity, 

 

tabukamu x Konuşmamız Gerek Derneği

bottom of page