top of page
Screen Shot 2023-05-25 at 4.32.33 PM.png
Tampon_1-01.png

regl ürünleri

Regl ürünleri, regl dönemlerinde kullanılabilen hijyenik ped, tampon, regl kabı gibi ürünlerdir.
 

Bu ürünlerin amacı regl sıvısını muhafaza ederek sıvının iç çamaşırının dışına çıkmasını engellemektir. Regl ürünleri, regl bakımını daha rahat ve hijyenik bir şekilde sağlayabilmek için üretilir ve regl ürünlerine erişmek bir haktır. Bununla birlikte regl ürünlerini kullanmak bir zorunluluk değildir.

hijyenik pedler

Türkiye’de en çok tercih edilen ve yapışkan dış yüzeyi sayesinde iç çamaşırına yapıştırılarak kullanılan tek kullanımlık regl ürünleridir. Pedler, regl sıvısının yoğunluğuna göre farklı boy ve katmanlarda üretilebilir; kokulu olanları da vardır. Yoğun günlerde 3-4 saatte bir, hafif günlerde 5-6 saatte bir değiştirilmesi önerilen pedler, sıvıyı emerek dışarı taşmasını engeller.

hijyenik pedler
tamponlar

tamponlar

Tamponlar, vajina içine yerleştirilerek kullanılan ve regl sıvısını emerek sıvının vajina dışına çıkmasını engelleyen tek kullanımlık ürünlerdir. Yoğun günlerde 3-4 saatte bir, hafif günlerde en fazla 5-6 saatte bir değiştirilmesi önerilen tamponlar, Türkiye’de en çok tercih edilen ikinci regl ürünüdür.

yıkanabilir pedler

Sıvı emme kapasitesi yüksek kumaşlardan yapılır ve çoğunlukla pamuk, bambu ve/veya polyester kumaş katmanlarının üst üste konulmasıyla elde edilir. Kullanım koşullarına uyulduğu takdirde 5 yıla kadar tekrar tekrar kullanılabilen ürünlerdir. Kanatlarına eklenen çıtçıtlar sayesinde iç çamaşıra yerleştirilen kumaş pedler, sıvı yoğunluğuna göre 7-8 saatte bir değiştirilmelidir. Bir regl dönemi için en az 5-6 adet temiz yıkanabilir ped bulundurmak gerekli olacaktır.

regl kabı

Regl kapları, vajina içine yerleştirilerek kullanılan ve regl sıvısını haznesinde biriktirerek sıvının vajina dışına çıkmasını engelleyen ürünlerdir. Kullanım koşullarına dikkat edildiği sürece yaklaşık 5 yıl kullanılabilirler. Kap, sıvı yoğunluğuna bağlı olarak 8-10 saat vajina içinde kalabilir. Çıkarıldıktan sonra su ve/veya doğal sabunla yıkanıp hemen tekrar takılabilir. Regl döneminin sonunda regl kabı uygun şekilde sterilize edilmeli ve bir sonraki regle kadar uygun koşullarda saklanmalıdır.

yıkanabilir pedler
regl kabı
regl külodu

regl külodu

Regl külodu tıpkı yıkanabilir pedler gibi sıvı emme kapasitesi yüksek kumaşlardan yapılır ve çoğunlukla pamuk, bambu ve/veya polyester kumaş katmanlarının üst üste konulmasıyla elde edilir. Bu külotlar, başka herhangi bir regl ürününün kullanımını gerektirmeyen iç çamaşırlarıdır. Kullanım koşullarına uyulduğu takdirde yaklaşık 5 yıl kullanılabilirler. Sıvı yoğunluğuna bağlı olarak 8 ila 12 saat boyunca giyilebilen külotlar, sonrasında su ve/veya doğal sabunlarla temizlenir. Bir regl dönemi için en az 3-4 adet temiz regl külodu bulundurmak gereklidir. Regl külodu hakkında daha çok bilgi için buraya tıkla.

günlük pedler

Reglin ilk gününde veya sonuna doğru sıvı yoğunluğu büyük ölçüde azaldığında ve vajinal akıntılar için tercih edilebilen tek kullanımlık ürünlerdir. Yapışkan dış yüzeyi sayesinde iç çamaşırına yapıştırılarak kullanılan kanatsız günlük pedler, aslında regl döngüsünün hiçbir aşaması için gerekli değildir ve günlük olarak kullanılmaları önerilmez.

günlük pedler
seçim yapmak

regl ürünleri arasında seçim yapma

Regl ürünleri tercihinde şu kriterler rol oynayabilir: 

  • Alım gücü: Regl ürünleri yüksek fiyatlandırma ve vergilendirmeye maruz kalabilir. Kullanılabilecek regl ürünü bütçe ve alım gücü doğrultusunda seçilebilir. 

  • Regl ürünlerine fiziki erişim: Market ve eczanelerde hangi ürünlerin satıldığı, internet erişiminin olup olmaması, şehirde veya kırsalda yaşamak regl ürünü tercihini etkileyebilir. 

  • Regl bakımında kullanılabilecek temiz su, sabun, çöp kutusu gibi ürünlere ve özel alanlara erişim: Hijyenik ped ve tampon tek kullanımlık regl ürünleridir, kullanıldıktan sonra çöp kutusuna atılmalıdır. Regl kabı, regl külodu ve yıkanabilir pedler yıkanarak tekrar tekrar kullanılabilir, bunun için temiz su, sabun gibi ürünlere ihtiyaç vardır. Ayrıca regl ürününü veya iç çamaşırını düzenli değiştirmek için tuvalet, oda gibi özel alanlar gerekir. Kullanılmak istenen ürün neleri gerektiriyor ve bunların hangilerine erişim var? Seçim yaparken bu soru yardımcı olabilir.

  • Rahatlık: Bazı insanlar bazı regl ürünlerini diğerlerine göre daha az veya daha çok konforlu bulabilir. Örneğin, bazıları hijyenik ped ve yıkanabilir pedlerde oluşabilecek ıslaklık hissinden, hışırtı sesinden rahatsızlık duyabilir. Bazıları ise vajina içine yerleştirilerek kullanılan tampon ve regl kabını kullanırken rahat etmeyebilir. Mümkünse farklı regl ürünleri denenip hangisiyle rahat hissedildiği test edilebilir.

  • Sağlık durumu: Alerji veya vajinal enfeksiyon durumlarında bazı regl ürünlerini kullanmak rahatsız edici olabilir. Örneğin, bazı hijyenik ped ve günlük pedler bazı insanlarda alerjiye sebep olabilir; tamponlar vajinal enfeksiyon halinde vajinada ekstra hassasiyet oluşturabilir. Bu tarz bir durumda regl ürününü almadan önce bir sağlık uzmanına veya eczacıya danışılabilir.

  • Regl sıvısının yoğunluğu: Bazı insanlar yoğun, bazıları seyrek regl sıvısı deneyimleyebilir. Örneğin, regl sıvısı yoğun olan insanlar daha rahat etmek için aynı anda regl kabı ve tampon gibi iki regl ürünü kullanmak isteyebilir.

  • Regl döneminin günü: Regl döneminin ilk 2-3 günü diğer günlere göre daha yoğun sıvı deneyimlenebilir. Regl döneminin ilk günlerinde sıvıyı daha iyi tuttuğunu düşünülen bir ürün tercih edilebilir.

  • Gündüz ve gece kullanımı: İnsanlar genelde gündüzleri daha çok hareket eder ve daha aktif olur. Geceleri ya da uyurken ise kullanılan regl ürününü değiştirme sıklığı azalabilir ve uyuma pozisyonuna bağlı olarak regl sıvısı gündüzde olduğundan daha farklı akabilir. Bunları göz önünde bulundurarak geceleri regl kabı, daha kalın bir regl külodu veya gece kullanımına özel yapılmış uzun hijyenik ped tercih edilebilir. Gündüzleri ise günlük aktivite yoğunluğuna ve ürün değiştirme sıklığına göre tampon, hijyenik ped, yıkanabilir ped tercih edilebilir.

  • Doğaya etkisi ve sürdürülebilirlik: Hijyenik ped ve tamponlar, üretimlerinde kullanılan malzemelerden, tekrar dönüşümleri zor olduğundan ve tek kullanımlık olmalarından dolayı çevre dostu değildirler. Bazı insanlar tekrar tekrar kullanılabildikleri için regl kabı, regl külodu ve yıkanabilir külotları tercih ederler. Çünkü bu ürünler kullanım koşullarına dikkat edildiklerinde 5 yıla kadar kullanılabilirler. Bu, regl ürünü tercihinde önemli bir kriterse regl ürünlerinin içeriği ve kullanım süreleri hakkında daha detaylı araştırılabilir.

Bu içerik, EMpower Vakfı'nın sağladığı Girl Fund hibe desteği ile Konuşmamız Gerek Derneği'nin Türkiye'de Regl Farkındalığı projesi ve tabukamu iş birliğinde hazırlanmıştır. Bu içerik yalnızca Konuşmamız Gerek Derneği ve tabukamu sorumluluğundadır ve EMpower Vakfı'nın konumunu yansıtmak zorunda değildir.

bottom of page