top of page

Yedekleme ne değildir?

Açık ilişki değildir!

Yedekleme, açık ilişki değildir, çünkü açık ilişkide taraflar başka insanlarla da flört etme ihtimaline karşılıklı onay verir. Yedeklemede ise ilişkiden beklentiler hakkında net, açık ve tarafların onay verdiği bir iletişim yoktur. Aksine ilişki türü, istekler ve sınırlar konusunda bir belirsizlik vardır.Aldatmaya benzemeyebilir!

Yedekleme her zaman aldatma ile aynı şey değildir, çünkü bazen yedekleyen insan aldatmıyorsa bile senden “daha iyisini” bulmak için bir tür arayışta olabilir. Bu yüzden de yedeklendiğini anlamak bazen zaman alabilir.


Flört etmek değildir!

Karşı tarafın seninle iletişimi seni tanıma çabasından çok “belki” listesinde, yani yedekte tutmasına benziyorsa flört ediyor değil yedekleniyor olabilirsin.


Güvenli bir davranış değildir!

Yedekleme oldukça yaygın bir flört şiddeti türüdür. Yedekleyen kişi de daha önce yedeklenmiş olabilir ve bu yüzden yedeklemenin flörtleşmenin normal bir parçası, hatta gereği olduğunu düşünebilir. Ama yedekleme manipülasyon, yalan söyleme, tehdit etme gibi yöntemlerle karşı tarafın ilişki hakkındaki düşüncelerini ve sınırlarını etkilemek olduğundan güvenli değildir.Oyun değildir!

İlişkinin iyi günlerinde bazı yedekleme davranışları eğlence ya da oyun gibi gelebilir. Örneğin, bir süre yoğun ilgi gösterip ardından bir anda ilgiyi kesmesini bir tür kaçma-kovalama oyunu gibi düşünebilirsin. Ama bir süre sonra bu davranışlar öz saygıya zarar verebilir.


Hak ettiğin bir durum değildir!

İçten içe yedeklenmeyi hak ettiğine inanıyor olabilirsin. Özellikle kötü bitmiş bir ilişki sonrası daha iyisini bulamayacağını düşünebilirsin. Daha fazlasını isteyebileceğine ve erişebileceğine inancın sarsılmış olabilir. İlişkiler, kimliğini, karakterini ve neyi hak ettiğini belirlemez. Güvensiz ya da olumsuz ilişkilerden sonra her zaman olumlu ve güvenli ilişkiler için yer yaratabilirsin. Kendine biraz zaman vermek, dinlenmek, olanları hazmetmek ya da belli konularla ilgili araştırıp okumak isteyebilirsin.

Recent Posts

See All

İyi bir partner olduğumu nasıl anlarım?

Nasıl bir flört ilişkisinde olursan ol veya bu ilişkiyi nasıl tanımlarsan tanımla, güvenli bir ilişkide olmayı hak ediyorsun. Bu güveni sağl

Comments


bottom of page