Search

Psikolojik şiddete mi maruz bırakılıyorum?

Updated: Jun 17

Psikolojik şiddet, duygularına ya da psikolojine yönelik uygulanan şiddet türüdür. Partnerin, sözleri ve davranışlarıyla duygu ve davranışlarını kontrol altına alır ya da almaya çalışır.


İlişkinde korkuyor, kendine olan güveninin azaldığını hissediyorsan ya da partnerinin sana aşağıdaki davranışları uyguladığını düşünüyorsan, bu tür bir şiddete maruz bırakılıyor olabilirsin.Suçlu hissettirmek: İlişkideki bütün problemlerin kaynağı olarak partneri göstermek, sorumluluk almamak.


Aşağılamak: Bedeni, kıyafetleri, ailesi, arkadaşları, mesleği, inancı ve benzeri konularda partneri aşağılamak, dalga geçmek, küçük düşürmek, hakaret ve küfür etmek.


Yalnızlaştırmak: Sosyal hayatından, hobilerinden ve arkadaşlarından uzaklaştırmak, çevresiyle iletişimini engellemek ya da yasaklamak.


Tehdit etmek: Ayrılığı veya eleştirilmeyi kesinlikle kabul etmemek; endişe, kaygı ya da korku yaratacak şekilde güvenliği konusunda korkutmak.


Kıyaslamak: Beden, cinsellik, ilişki, başarı, yetenek, kazanç ve benzeri konularda partneri başkaları ile karşılaştırmak ve bunun üzerinden partnere kendini kötü hissettirmek.


Manipüle etmek: Kendi gerçekliğinden şüphe duymasına sebep olmak, “aslında öyle olmadı, yanlış hatırlıyorsun” gibi cümlelerle konuyu saptırmak.Öz güvenini zedelemek: Yapamayacağını, başaramayacağını, yetersiz ve değersiz olduğunu söyleyerek veya ima ederek kendine olan saygısının ve güveninin zedelenmesine sebep olmak.


Kontrol etmek: Kiminle görüşeceği, ne giyeceği, nasıl davranacağı gibi konularda kontrol sağlamaya çalışmak.


Zorlamak: İstenmeyen, hoşlanılmayan ya da yasal olmayan davranışlara zorlamak veya belli davranışları yaptırmak için baskı kurmak.


Psikolojik şiddet, duygusal olarak kendini iyi hissedip hissetmemeni etkiler. Herkes duygusal şiddeti farklı şekillerde yaşayabilir.

3 views

Recent Posts

See All

İletişim kur, korunma yöntemleri tanı, pratik yap! İlk cinsel ilişkiler sırasında birçok şey yeniyken, korunmak gibi önemli bir konuyu ilk defa ele almamak bu deneyimini daha kolaylaştıracaktır. Korun

Bazı insanlar partnerleriyle cinsel davranışlarda bulunmayı seçerken, bazı insanlar bunu seçmeyebilir veya istemeyebilir. Birinin ne zaman, kiminle ve ne sıklıkla ilişki yaşamak istediği, kimlere çeki

Geciktiriciler ve suda kullanılan regl ürünleri! Herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir doktora danışmanda fayda var. Regl geciktirici ilaçlar regl başlamadan en geç 4 gün önce alınır ve 20 gün boyunc