top of page

Tatilde regl olmak istemiyorum, ne yapabilirim?

Updated: Jul 18, 2022

Reglinin tatile çıkacağın günlere denk geleceğini düşünüyor ve bu yüzden reglini ertelemek istiyor olabilirsin. Bunun için regl geciktirici ilaçlar ve regl sıvısını vajinanın içinde tutarak sıvının dışarı çıkmasını engelleyen menstrual ürünler vardır.

Regl geciktirici ilaçlar regl başlamadan en geç 4 gün önce alınır ve 20 gün boyunca kullanılabilir. İlacı kullanmayı bıraktıktan sonraki 3-4 gün içinde regl olunur. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir doktora danışmanda fayda var.

Doğum kontrol hapı ya da vajinal halka kullananların geciktirici ilaç almasına gerek yoktur, ara vermeden kullanılan yöntem kullanılmaya devam edilebilir. 21 günlük doğum kontrol hapı paketi kullananlar bir kutu bittikten sonraki 7 günlük arayı vermeden yeni bir kutuya başlayabilir. Hormonlu vajinal halka kullananlar da 3 haftalık sürenin sonunda halkayı çıkarıp yerine aynı gün yenisini takabilir.


Ayrıca denize girmediğin zamanlarda ped, denize gireceğin zamanlarda ise tampon kullanabilirsin. Diğer bir opsiyon da menstrual kaplar. Menstrual kaplar 8-12 saate kadar vajinanın içinde kalabilir. Menstrual kapları uyurken, denize girerken, kamp yaparken rahatlıkla kullanabilirsin.
Recent Posts

See All

Vulvanın üst kısmında mons pubisin (pubis tepesi) altında bulunan, görünen kısmı genellikle küçük parmağın başı kadar olan bir organdır. Gör

bottom of page