top of page

Zararlı toplumsal cinsiyet rollerine inat, sağlıklı erkeklik için 10 öneri!

Erkeklik ve erkek olmakla ilgili birçok olumsuz haber ve olayla karşı karşıya kalıyoruz. Esasında sorun, erkeklik ya da erkek olmak değil; toplumun erkekliğe yüklediği beklentilerin ve davranışların insanlar üzerindeki etkileri. Toksik ya da sorunlu erkeklikler varsa, sağlıklı ve olumlu erkeklikler de vardır. Unutma, toplumsal cinsiyet rolleri ve erkeklik öğrenilir. Öğrenilen her sağlıksız ve zararlı tutum ve davranış ise düzeltilebilir.


1. Her duygu normaldir ve sağlıklı şekilde ifade edilebilir.

Toplum erkeklerde ancak öfke, gurur, kıskançlık gibi duyguların normal olduğunu varsayar. Ama bu doğru değildir. Erkekler de bütün duyguları hissedebilir ve ifade edebilir. Örneğin, hüzün, kayıp, hayal kırıklığı, korku ve sevinç gibi çeşitli duyguları hissettiğin anda ve hissettiğin şekilde, ister ağlayarak ister gülerek, başka birine zarar vermeyecek, yani sağlıklı bir şekilde ifade edebilirsin. Duyguları ifade etmemek, içine atmak, ilerde sağlıksız şekilde dışarı çıkmasına sebep olabilir.


2. Duygularını tanımlayıp ifade et.

Verdiğin tepkinin sebebini açıklamak duyguların hakkında daha rahat iletişim kurabilmene destek olur: “Üzgün ve kırgın olduğum için ağlıyorum,” “Değer verdiğim biri zor bir zamandan geçtiği içiniçin korkuyorum.”


3. Toplumsal cinsiyet hakkında soru sormaktan çekinme.

Toplumsal cinsiyet insanlara cinsiyetlerine göre belli roller yakıştırır ve bu rollere göre kurallara uymasını bekler. Buna göre erkeklerin duyguları hakkında konuşmasının doğru olmadığı düşünülür. Ama duygularımızı paylaşmamak kendimizi bastırılmış hissetmemize sebep olabilir ve bu bastırılmışlık daha sonra öfke, hayal kırıklığı ve şiddet şeklinde ortaya çıkabilir. Bu yüzden toplumsal cinsiyet hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve duygularını ifade etme biçimini yeniden gözden geçirebilirsin.


4. Fiziksel güç ile güçlü bir karaktere sahip olmayı birbiriyle karıştırma..

Güçlü olmak, kaslı, kaba, duygusuz ve kavgacı olmak demek değildir. Bir insan nazik, saygılı ve anlayışlı olarak da güçlü olabilir. Bu özellikler güçlü olmaya engel değildir.


5. Kendini ifade etmekten korkma.

Bazen hissettiğin şeyleri ifade etmek istediğinde çevrendeki insanların seni yargılayacağını, küçük göreceğini veya seninle dalga geçeceğini düşünerek korkabilir, kendini geri çekebilirsin. Korkmana gerek yok! İstersen kendine ve çevrendekilere kendini ifade etmenin cinsiyetten bağımsız, normal bir şey olduğunu hatırlatabilirsin. Erkek olmak, hissiz bir duvar gibi olmak demek değildir.


6. Kendini ifade ederken başkalarının alanlarını kısıtlama.

Bazen de kendini ifade etmek isteyebilir; bir konu hakkında bildiğin ve hissettiğin şeyleri çevrendekilerle paylaşabilirsin. Ama bunu yaparken saygılı olduğundan, başkalarının sözünü kesmediğinden ve herkesin kendini rahat bir şekilde ifade edebilmesine destek olduğundan emin ol. Çünkü bazen bizim konuşmamız, başka birinin söz almasına engel olabilir. Bu yüzden bildiklerini ve hissettiklerini aktarırken bunu nazik ve düşünceli bir şekilde yapmayı ihmal etme.


7. Erkekliğin tek bir formülü ve normali olmadığını unutma.

Erkeklerin yalnızca belli şekillerde davranmasının, konuşmasının, giyinmesinin veya tepki vermesinin doğru olduğu düşünülür. Ama konu isteklerimiz, hissettiklerimiz ve var oluş biçimimiz olduğunda hiçbir zaman tek bir doğru yoktur. Örneğin pembe rengi ve çiçekleri sevebilirsin, sorunlarını kavga etmek yerine iletişim kurarak çözebilirsin, empati yapabilir ve çevrendekilerin istek ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışabilirsin. Bunlar erkek olmana engel değildir.


8. Onay kavramını öğren ve pratik yap.

Onay, başkalarını ilgilendiren davranışlarımız için izin ve rıza almayı, “hayır” cevabı karşısında ise saygı göstermeyi tanımlar. Onay günlük hayatının birçok noktasında karşına çıkabilir. Örneğin, bir arkadaşının eşyasını ödünç almak, bir sevdiğine sarılmak veya bir cinsel ilişki sırasında bir davranışı deneyimlemek istediğinde onay alman gerekir. Onay, kendi sınırlarımıza ve karşımızdakilerin sınırlarına saygı duyduğumuzu gösterir; güvenli ve sağlıklı ilişkilerin temelini oluşturur.


9. Çeşitliliklere saygı göster.

Bu dünyada her insanın düşünceleri, istekleri ve deneyimleri birbirinden farklıdır, bu yüzden hayatın her alanında çeşitlilikler vardır. Bunlar konu cinsiyet kimliği, beden ve cinsellik olduğunda da geçerlidir. Örneğin her erkek kadınlara karşı çekim hissetmeyebilir, bazı erkeklerin boyu diğerlerinden daha kısadır veya bazen erkekler cinsel ilişki yaşamak istemeyebilir. Bunların hepsi normaldir; bir davranış veya varoluş diğerinden daha üstün değildir.


10. Gördüğün yanlışları tekrar etmek zorunda değilsin.

Bazen insanların dış görünüşleri, giyimleri, cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimleri üzerinden hakarete uğradığına veya şiddet gördüğüne tanık olabilirsin. Bu senin de başına gelebilir. Şiddete, cinsiyetçi tutumlara, homofobiye, transfobiye, ırkçılığa ve nefret içeren söylemlere karşı çıkmak seni uyumsuz ve kötü biri yapmaz. Yanlış olduğunu düşündüğün bir davranışı tekrar etmek zorunda değilsin. Kendi hakkın kadar başka insanların haklarını da savunmak önemlidir.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page