top of page

Sevgilimin beni cepte tuttuğunu nasıl anlarım?

Updated: Jul 18, 2022

Kendine uygun birileriyle tanışmak, flörtleşmeye başlamak, iletişimi sürdürmek, sonra ilişkinin sınırlarını, istek ve ihtiyaçlarınızı belirlemek bazen çok zaman alabiliyor. Tüm bu çaba ve zamanın sonunda seni yedekleyen biriyle ilişki sürdürmeye çalışmak hem zor hem de kırıcı olabilir.


Peki yedekleme tam olarak nedir? Sana kendini iyi hissettiren biriyle yakınlaştın diyelim. Karşındaki insan sana ilgisiz değil ama çok da bayılmıyor. Seninle ilişkisine mi yoksa başka flört ilişkileri aramaya mı devam etse karar vermiyor. Seni kendi zihninde bir “belki” dosyasına kaldırıyor, yani “yedekliyor”. Bunu şu yollardan yapıyor olabilir:

  • Sana bir ilişkiye hazır olmadığını söylüyor ama ilgi göstermeye, ilişki istiyormuş gibi davranmaya devam ediyor.

  • Senden “daha iyisini” bulabileceğini düşünüyor, ama o zamana kadar seni hayatında tutmak istiyor.

  • Sen ilişki konusunda kesin kararını vermesini beklerken o senin vaktini çalıyor ve seninle dürüst ve açık iletişim kurmuyor.

  • Seni yedekte bekletirken kendi seçeneklerini açık tutuyor ama sana tam olarak niyetini dürüstçe belli etmiyor.

  • Kendi seçeneklerini açık tutarken, senden sadece kendisiyle ilişkide ve iletişimde olmanı, ona sadık olmanı bekliyor.

ilişkilerinde yukarıdakine benzer deneyimlerin oldu mu?

  • Evet, oldu.

  • Hayır, olmadı.


Bunu bilerek ya da bilmeyerek yapmasından bağımsız olarak onun tepkilerini çözmeye çalışırken sen bu ilişkide etkisiz konuma düştüğünü hissedebilirsin. Kendinde bir sorun arayıp, “acaba söylediğim/yaptığım bir şey yüzünden mi karar veremiyor” diye kaygılanıyor olabilirsin. Genelde yedeklemeyi erkeklerin kadınlara yaptığı düşünülse de herkes yedeklemeden sorumlu olabilir. Yedekleme çevrimiçi ya da çevrimdışı ilişkilerde herkesin başına gelebilir.


Eğer partnerinin seni yedeklediğini düşünüyorsan, bu senin suçun değil. Sorun yedeklenende değil, yedekleyende. Yedeklemek açık iletişim kurmamak, niyetleri ve beklentileri konusunda dürüst olmamak ile ilgilidir. Elbette bazen ilişkilerinde kararsızlık yaşayabilir, ne istediğini bilmeyebilirsin. Bazen de isteklerin, ihtiyaçların, niyetin değişebilir. Bunlar çok normal. Önemli olan bu tarz durumlarda karşındaki insanla çekincelerin hakkında konuşman, söylediklerin ve yaptıkların konusunda tutarlı olman.


Yedeklendiğini hissettiğinde bunu paylaşmayı, sınırlarını ve beklentilerini partnerine hatırlatmayı ya da ilişkini sonlandırmayı seçebilirsin. Unutma, yalnız değilsin ve tekrar başlamak için asla geç değil. Kim olursan ol, ilişkinde güvenli, mutlu ve huzurlu olmayı hak ediyorsun.Recent Posts

See All

İyi bir partner olduğumu nasıl anlarım?

Nasıl bir flört ilişkisinde olursan ol veya bu ilişkiyi nasıl tanımlarsan tanımla, güvenli bir ilişkide olmayı hak ediyorsun. Bu güveni sağl

Comments


bottom of page