top of page

İlk cinsel ilişkiyi yaşamak için ideal bir yaş var mıdır?

Herkesin ideali kendine! İdeal cinsel deneyim yaşı kendini ne zaman hazır hissettiğine göre değişir. Hazır hissetmek uygun partneri bulmakla, yaşla, deneyimlerle, yasalarla, bilgiye erişimle, hislerle ve kültürel değerlerle alakalı olabilir.


Önemli olan baskı altında olmaman, yeterince bilgiye sahip olman, korunma yöntemlerini kullanman ve nasıl kullanıldıklarını bilmen, ve beraber olmayı seçtiğin kişiyle karşılıklı güven ve saygının olduğu bir ilişkide olman.

Bu illa uzun soluklu bir ilişki olmak zorunda değil ama tek seferlik de olsa, yıllardır süren bir ilişki de olsa karşılıklı güven ve saygı esastır.


Türkiye’de kanunlara göre 18 yaşında ve 18 yalından büyük insanlar karşılıklı onay olduğu sürece cinsel davranışlarda bulunabilir. 15-17 yaş arası kişilerin akranları (yani yaşıtları) ile olan cinsel deneyimleri tarafların rızası olsa da, olası bir şikayette suç kabul edilebilir. 15 yaş altı bir kimseyle cinsel ilişki, o kişinin rızası olup olmadığına bakılmaksızın suç kabul edilir.

Recent Posts

See All

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkin eğer vajinal ilişki (yani penis-vajina birleşmesi) ise, kanamanın olacağı doğru sanılan yanlış bir bilgidir.

Comments


bottom of page