top of page

İlişki öncesinde parmakla genişletme yöntemi doğru mudur?

Cinsel ilişkinin tanımı herkes için farklı olabilir. Cinsel ilişki her ne kadar akla penisle vajinanın birleşmesini getirse de, kesinlikle bununla sınırlı değildir. Cinsel ilişki, iki veya daha fazla kişiyi içeren ve vajinal, anal, oral veya yakın tensel temasın olduğu, kişilerin arzu duyduğu, fantezi kurduğu ve cinsel haz aldığı bütün davranışları tanımlamak için kullanılır. Dolayısıyla ilk cinsel ilişki, her kişi tarafından farklı şekillerde ve farklı zamanlarda deneyimlenir.


Parmakla genişletme ya da alıştırma genellikle vajinal ya da anal ilişkiler için merak edilir.


Vajinal birleşme için: Vajina zaten esnek bir organ, birleştiği organın şekline göre kendini ayarlayabilir. Bu yüzden vajinaya parmak sokarak esnetmek mümkün olsa da gerekli değildir. Esnetmekten daha önemlisi, kendi bedenini tanıyor olmak ve genital bölgede ıslaklık deneyimlemektir. Bedenini ne kadar iyi biliyorsan rahat olma ihtimalin o kadar artar. İlk cinsel birleşmede kişi heyecanlı olabilir, bu da vajinanın sıvı üretmemesine sebep olabilir. Böyle bir durumda kayganlaştırıcılardan yararlanabilirsin. Cinsel ilişkiye girememe ya da ağrılı cinsel ilişki durumunda ise bir sağlık uzmanına danışmanda fayda var.


Anal birleşme için: Anüs, vajina gibi kendi kendine ıslanan ve çok genişleyen bir organ değil. Anal ilişki öncesinde ve sırasında kayganlaştırıcı kullanılması ve parmakla anüs bölgesinin alıştırılması, esnetilmesi, hazırlanması hem yırtılmaları önler, hem bedenin sınırlarını anlamana yardımcı olur, hem de daha zevkli bir ilişki deneyimlemene yardımcı olur. Prezervatif kullanılması hem sürtünmeyi azaltarak birleşmeyi kolaylaştırır, hem de cinsel yolla aktarılan enfeksiyonların geçiş ihtimalini azaltır. Birleşme öncesinde ya da esnasında birleşmeyi engelleyen, ağrı ya da acıya sebep olan kasılmalar ya da herhangi bir rahatsızlık deneyimlersen yaptığını bırakmak, durmak, vazgeçmek senin hakkın. Bu sürekli şekilde devam ediyorsa doktora danışabilirsin.

Recent Posts

See All

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkin eğer vajinal ilişki (yani penis-vajina birleşmesi) ise, kanamanın olacağı doğru sanılan yanlış bir bilgidir.

Comments


bottom of page