top of page

10 maddede penis ve testisler

Updated: Jan 8

1- Penis ve testisleri olan her insan erkek değildir.

Birçok toplumda, penis ve testislerle doğan insanlara erkek cinsiyeti atanır. Doğumda atanan cinsiyet, insanın kendini ait hissettiği ve bağ kurduğu cinsiyet kimliğiyle örtüşmek zorunda değildir. Buna göre penisi olan insanlar, trans deneyimindeki insanlar ve kadınlar olabilirler veya kendilerini non-binary (ikilik dışı) olarak tanımlayabilirler. Ayrıntılı bilgi için:


2- Penisler çeşitlidir.

Penisler düz, kavisli, ucu gövdesinden daha büyük ya da daha küçük bir formda ve çok çeşitli görünümlerde olabilir. Her penis aynı şekle, renge, kıl yoğunluğuna, uzunluğa ve büyüklüğe sahip değildir. Bazen büyük penisin, cinsel ilişkide partnerde daha çok cinsel haz oluşturacağı düşünülür. Haz, penis boyu ile ilgili değildir. Söz konusu penis boyu olduğunda doğru veya yanlış yoktur.


3- Peniste gerçekleşen ereksiyon her zaman haz ve cinsel istek ile ilgili değildir.

Ereksiyon cinsel uyarılma ile deneyimlenebilir ve bazen cinsel istek ve hazla gerçekleşebilir. Bunun dışında uyku sırasında, uykudan uyanınca, cinsel bir uyarıcının olmadığı durumlarda veya bazen istemsiz şekilde oluşabilir. Örneğin, araştırmalara göre bir gecede peniste 3-5 kez ereksiyon gerçekleşebilir. Ayrıntılı bilgi için:


4- Peniste gerçekleşen ereksiyon cinsel ilişki boyunca devam etmeyebilir.

Bir cinsel ilişkide peniste ereksiyon olabilir ya da çeşitli sebeplerden ötürü istendiği an gerçekleşmeyebilir. Bazen, ereksiyon gerçekleşse de ilişkinin herhangi bir aşamasında boşalmadan bağımsız olarak sona erebilir. Bu normaldir.


5- Erken boşalma ve ereksiyon olamama gibi cinsel işlev bozuklukları her zaman kalıcı değildir.

Erken boşalma, orgazm kontrolünün çok az olması ya da hiç olmamasına bağlı olarak istenenden daha erken bir anda peniste boşalma olmasını ifade eder. Ereksiyon olamama ise peniste ereksiyon ve sertleşmenin gerçekleşmemesini tanımlar. Bu tanımların konulabilmesi ve tedavi yöntemlerinin neler olduğunun araştırılması için bir uzmana başvurulabilir. Bu gibi durumlar her zaman kalıcı değildir ve cinsel ilişki yaşamaya bir engel değildir. Sağlıklı iletişim olduğu sürece partnerli ilişkilerde çeşitli cinsel davranışlar denenebilir.


6- Penisi ve testisleri olan insanlara haz veren cinsel davranışlar çeşitlilik gösterir.

Penis ve testisleri olan insanlar çeşitli şekillerde haz alabilirler. Örneğin, oral ilişki, anal ilişki, prostat masajı, vajinal ilişki, sürtünme, sıvazlama gibi davranışlar cinsel haz sağlayabilir. Penisi ve testisi olan insanlar her zaman heteroseksüel değildir, cinsel ilişkilerinde penis-vajina birleşmesi yaşamak zorunda değildirler.


7- Testisler her zaman aynı boyda değildir.

Testisler genellikle iki tanedir ve bazen büyüklük açısından aralarında ufak bir fark olabilir. Bir taraf diğerinden daha büyük ya da daha sarkık olabilir. Çeşitli sebeplerden ötürü bir tane, çok nadiren de olsa üç tane testisi olan insanlar da vardır.


8- Penis kırılması, penisin ortadan ikiye ayrılması anlamına gelmez.

Penis kırılması, penisin sertleşmesini sağlayan dokuların penis ereksiyon halindeyken ani ve sert bir hareket sonucu yırtılmasını ifade eder. Peniste kemik yoktur, bu sebeple penis kırılması direkt olarak penisin ikiye ayrılması anlamına gelmez. Ancak penisin içine kan dolarak erekte olmasını sağlayan süngerimsi dokunun yırtılması, penisin erekte olmasını engellediğinden kırılma ifadesi uygun görülmüştür. Tedavi gereklidir.


9- Penis ve testislerin sağlığı önemlidir.

Cinsel organların sağlıklı olması, tıpkı vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi önemlidir. Bunun için cinsel organları düzenli olarak elle veya bakarak kontrol etmek, cinsel ilişki durumunda korunma yöntemleri kullanmak, cinsel yolla aktarılabilen enfeksiyonlara yönelik test ve aşılarını zamanında yaptırmak önemlidir.


10- Prezervatifler penis üzerinde kullanılabilir.

Prezervatifler, cinsel ilişkilerde cinsel yolla aktarılabilen enfeksiyonlardan ve istenmeyen gebeliklerden korur. Cinsel ilişkilerden önce prezervatifin nasıl kullanıldığı, nasıl ve nereden temin edileceği gibi konularda partnerle iletişim kurmak önemlidir. Prezervatif cinsel ilişkinin başlangıcında takılır, ilişki sırasında çıkarılacaksa karşılıklı onay gerekir. Ayrıntılı bilgi için:


Recent Posts

See All

prostat kontrolü

Prostat, idrar yolunun başlangıcında bulunur ve prostat bezi yaklaşık ceviz büyüklüğündedir. Özellikle 40-50 yaşlarından itibaren bir uzmana danışarak prostat kontrolü yaptırmak önemlidir. Bu kontroll

testis kontrolü

Duştan sonra: Testis kontrolü için en uygun zaman dilimi sıcak bir duştan sonra olacaktır. Sıcaklık testis torbasını gevşetir ve varsa herhangi bir değişimi tespit etmeyi kolaylaştırır. Ayakta: Kontro

Comments


bottom of page