top of page
mastürbasyon
Heyecan_Hormon_Patlama_2.png

mastürbasyon

Mastürbasyon, insanların vücutlarını veya çeşitli araçları kullanarak tek başlarına veya partnerleriyle birlikte deneyimleyebileceği bir cinsel davranıştır.

 

Mastürbasyon, cinsel haz ve orgazm deneyimlenmesini sağlayabilir. Sonunda orgazm olmadan mastürbasyon yapmak da mümkündür. Mastürbasyon, özel alanda ve ilişkilerde karşılıklı onayla deneyimlendiği sürece yanlış veya ayıp bir davranış değildir. İyi olma haline olumlu etkileri olabilir. 

nasıl deneyimlenir?
ne zaman ve nerede?

nasıl deneyimlenir?

Mastürbasyon, cinsel organlar, erojen bölgeler veya vücudun diğer bölümlerinin çeşitli şekillerde ve belli sürelerde uyarılmasıyla deneyimlenir.

 

Bu uyarılma eller, parmaklar, çeşitli vücut bölümleri veya seks oyuncakları ile olabilir. Mastürbasyon dokunma, sıvazlama, bastırma, hafif sıkma, birleşme hissi oluşturma gibi cinsel davranışları içerebilir.

 

Mastürbasyon, görsel, işitsel veya duyusal uyarıcılarla desteklenebilir. Örneğin, zihinde canlandırılan fanteziler, erotik fotoğraflar, videolar, sesler, tatlar, kokular veya kıyafetler, mastürbasyon deneyimini zenginleştirebilir. 

 

Mastürbasyon yapmanın tek bir yöntemi yoktur çünkü herkesin hoşlandığı ve haz aldığı davranışlar çeşitlidir. En iyi yöntem uygulamadan ve hoşlanılan davranışların hangileri olduğunu keşfetmekten geçer.

ne zaman ve nerede?

Mastürbasyon, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimden bağımsız olarak isteyen insanların deneyimleyebileceği bir davranıştır. Mastürbasyon, özellikle ergenlikteki hormonal değişimlerin de etkisiyle merak edilen ve uygulanan bir cinsel davranış olabilir. 

 

Mastürbasyonu vücudun olumlu tepki verdiği ve kendini iyi hissettiğin sürece istediğin sıklıkta ve sayıda deneyimleyebilirsin. Örneğin, gün içinde birden fazla kez mastürbasyon yapmak yanlış ya da sakıncalı değildir. Aynı şekilde, hiç mastürbasyon yapmamak, yapmak istememek ya da çok nadiren yapmak da olağandır. 

 

Mastürbasyonu tek başına deneyimlemek istiyorsan, bunu özel bir alanda ve rahatsız edilmeyeceğini bildiğin bir anda deneyebilirsin. Mastürbasyon özel bir deneyimdir, bu yüzden insanların görebileceği kamusal alanlarda yapılmamalıdır. 

 

Mastürbasyon yapmak için erken ya da geç sayılabilecek bir yaş yoktur. Önemli olan kendini buna hazır ve istekli hissetmen. Bununla birlikte partnerli ilişkilerde mastürbasyon deneyimlemek istersen zamanlama daha farklı işler. Bunun için öncelikle partnerlerin cinsel davranışlarının bilincinde olduğu ve bu davranışlara onay verebildiği yaşa ulaşmış olması gerekir. İlişkilerde mastürbasyon partnerlere cinsel haz veren bir davranış olabilir.

neden deneyimlenir?

neden deneyimlenir?

Mastürbasyon çeşitli amaçlarla deneyimlenebilir. Örneğin, tek başına veya partnerle birlikte cinsel haz almak ya da cinsel hazzı artırmak amacıyla deneyimlenebilir. 

 

Mastürbasyon vücutta yarattığı etkiler sebebiyle, uykuya dalmakta güçlük çekilen anlarda daha rahat uyumak için, stresli anlarda gevşemek veya vücudu rahatlatmak için deneyimlenen bir davranış olabilir. 

 

Mastürbasyon, vücudunu, isteklerini ve ihtiyaçlarını daha iyi tanımaya yardımcı olabildiğinden, bir tür keşif amacıyla da denenebilir. Bu keşif, tek başına veya partnerli ilişkilerde alınan cinsel hazzı artırabilir.

doğru bilinen yanlışlar

doğru bilinen yanlışlar

❌ Sadece erkekler mastürbasyon yapar.

✅ Mastürbasyonu cinsiyet kimliğinden ve cinsel yöneliminden bağımsız olarak isteyen insanlar yapar. Zorunluluk değildir.

❌ Mastürbasyon yalnızca ilişkide olunmadığında yapılır.

✅ Mastürbasyon, yalnızca partner ilişkisinin yokluğunda deneyimlenen bir davranış değildir. Tek başına veya partnerle birlikte deneyimlenebilir.

 

❌ Mastürbasyon sadece cinsel organlara dokunarak yapılır. 

✅ Mastürbasyon, cinsel organlar, erojen bölgeler veya vücudun diğer bölümlerinin uyarılmasıyla deneyimlenir. Bu uyarılma eller, parmaklar, çeşitli vücut bölümleri veya seks oyuncakları ile olabilir. Mastürbasyonun tek yöntemi yoktur.

 

❌ Mastürbasyon sadece cinsel haz almak için yapılır.

✅ Mastürbasyon, cinsel haz almak kadar vücudu rahatlatmak, uykuya dalmak, stresi azaltmak gibi amaçlarla da deneyimlenebilir.

 

❌ Mastürbasyon yaparken çıplaklık zorunludur. 

✅ Mastürbasyon çıplak, kıyafetlerle veya iç çamaşırları ile deneyimlenebilir.

 

❌ Mastürbasyon sırasında kayganlaştırıcıya ihtiyaç yoktur.

✅ Mastürbasyon sırasında vücut sıvıları yeterli olmadığında veya alınan hazzı artırmak için kayganlaştırıcı kullanmakta bir sakınca yoktur.

bottom of page