Onay

Onay, kişinin herhangi ve belirli bir cinsel davranışı yaşamak istediğini özgür irade ve sözlü ifade yoluyla belirtmesidir. Birbirimizle ilişkilenirken saygılı ve güvenli yollar bulmamızı sağlayan, yanlış anlaşılmaların ve cinsel şiddet davranışlarının önüne geçmek için bize rehber olabilecek, pratik bir uygulamadır. Onay almanın en kolay yolu hedef davranışa partnerin onayının olup olmadığını sormaktır. Bir davranışa bir kez onay vermiş olmak her zaman onayın geçerli olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden onay bir seferliktir, her davranıştan önce partnerimizden sorarak onay almamız gerekir. Sessiz kalmak da onay anlamına gelmez, onaydan söz edebilmemiz için dile getirilmiş bir ‘evet’e ihtiyacımız vardır. Bir kişinin uyku hali, alkol, uyuşturu vb. etkisi altında olduğu durumlarda onay alınamaz. Böyle durumlarda kişi ‘evet’ beyanında bulunsa dahi onaydan söz etmek mümkün değildir.

Onay İnşası

Kişinin onay göstermediği herhangi bir davranıştaki 'hayır'ı 'evet'e çevirmek için kullanılan; fiziksel zorlama içermeyen duygusal baskının kullanıldığı yöntemlerdir. Örneğin; tatlı ısrarlar, hediyeler, iltifatlar, kibar tehditler, kendini acındırmalar.

  • Bana güvenmiyor musun?
  • Sen beni sevmiyorsun.
  • O zaman neden birlikteyiz ki?!
  • Biraz başkalarını örnek alsan diyorum..
  • O zaman olacaklardan ben sorumlu değilim...
  • Seni ne kadar çok sevdiğimi bilmiyor musun?

Sıkça Sorulan Sorular

Cinsel ilişkide tarafların ne istediği, nasıl rahat ve güvende hissettiği çok önemlidir. Karşılıklı onayın olmadığı ve kişinin kendini mutlu ve güvende hissetmediği bir durumda cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Kişi, bu konuya yönelik his ve öngörülerini partneriyle iletişim kurmaya çalışarak ifade etmelidir.
Hayır, cinsellik susulması gereken bir konu değildir. Tam aksine, açık bir iletişim kurulması, tarafların hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeylerin anlaşılması adına önemlidir. Bu anlamda iletişim, daha keyifli ve güvenli bir cinsel yakınlığı da beraberinde getirebilir.