tabukamu nedir?

tabukamu, gençlerin cinsel sağlık ve ilişkileriyle ilgili sağlıklı kararlar alabilmeleri için gerekli bilgileri, yaşa uygun, kültürlere saygılı, bilime dayalı, kapsamlı, ve eğlenceli bir şekilde sunan bir websitesidir. tabukamu’nun içerikleri Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Hedefler ve UNESCO Kapsamlı Cinsellik Eğitimi Standartları doğrultusunda hazırlanmıştır.

Neden tabukamu?
 

Gençlerin cinsel sağlık ve ilişkilerle ilgili en sık başvurdukları kaynak internettir. İkinci sırada ise yine bilgiye internet üzerindeki güvenilir olmayan kaynaklardan ulaşan akranlar yer alır. Cinsel sağlık ve ilişkiler konusunda Türkçe ve gençlere yönelik kapsamlı bir web sitesi bulunmamaktadır ve cinsel sağlık ve ilişkiler konusunda gençlere yönelik basılı kaynaklar çok sınırlıdır. Cinsellik eğitimine erişim oldukça kısıtlı; erişim olduğu zamanlarda da çoğunlukla kapsamlı değildir. Tüm bu sebeplerden dolayı tabukamu, gençler için güvenilir bir kaynak olarak oluşturulmuştur.

Sadece bilgi aktarmanın ötesine gitmek ve algılarımızı sorgulamamıza destek olmak amacıyla karşınız ‘ekip’ olarak çıkan, altı tane karakter oluşturulmuştur. Bu karakterlerin her biri, bir kişinin cinsellik, cinsel sağlık ve ilişkilerle ilgili konularda karar alma mekanizmasını ve düşüncelerini etkileyen farklı bir faktörü temsil eder. Kamu, ‘el alem ne der’ endişelerini ve toplumun genel cinsellik algısını temsil eder. Fufu dürtüleri, arzuları ve tutkuları temsil eder. Tabu kişisel değerleri ve tutumları temsil eder. Ku analitik düşünmeyi ve mantığı temsil eder. İbu akranları, akran baskısını ve akran desteğini temsil eder. Emu da duyguları ve hisleri temsil eder.

Cinsellikle ilgili bilgiye erişim bir haktır. Cinsellik eğitimi bir haktır. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı için gerekli bilgiye erişim ve haklar konusunda bilgilendirilme birer haktır.

Değerlerimiz
  • Cinsellik, birçok farklı konu ve alanı kapsayan bir kavramdır.
  • Tüm insanlar hayatları boyunca cinsel varlıklardır.
  • Tüm insanlar cinselliklerini onay esas olduğu sürece farklı şekillerde ifade edip etmemeyi seçebilir.
  • Cinsellik eğitimi temel bir haktır.
  • Cinsel açıdan sağlıklı olmak temel bir haktır.
  • Birçok cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim vardır; bunları her biri normal ve sağlıklıdır.
  • Cinsiyet kimliği kişinin beyanına göre esas alınır.
  • Yaş, dil, ırk, milliyet, etnik köken, inanç, kültür, ekonomik güç, engellilik, cinsel deneyimler, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, atanan cinsiyet ve toplumsal cinsiyet ifadesinden bağımsız olarak herkesin eşit, şiddetten uzak ve kendini gerçekleştirebileceği ve ifade edebileceği bir yaşam hakkı vardır.
  • Herkesin cinselliğini baskı, tehdit, zorlama, ikna ve duygusal manipülasyona maruz bırakılmadan özgürce yaşama hakkı vardır. Cinsel şiddet cinsellik değildir, suçtur. Cinsel şiddet maruz bırakılan kişinin değil, maruz bırakanın sorumluluğudur. Cinsel şiddet sonrası destek istemek haktır.
Ekibimiz
rayka kumrurayka kumru

Hayal Kurulum Birimi

Üniversitede sosyoloji ve cinsellik bilimleri okurken alandan çıkmamaya karar verdikten sonra seksoloji yüksek lisansı üzerine pazarlama iletişimi yüksek lisansını tamamlayan Rayka, tezini Türkiye’de 18-24 yaş arası gençlerin korunma yöntemlerine dair tutum ve deneyimleri üzerine yazarken, kendine bir gün gençler için kapsamlı dijital ve havalı bir proje hazırlayacağına söz verdi. Bugüne kadar Türkiye’nin birçok yerinde binlerce genç ile bir araya gelip seminer, atölye ve eğitimler düzenleyebildiği için kendini çok şanslı hissetmenin verdiği enerji ile cinsel sağlık ve sağlıklı ilişkilere dair bilgilerin her gence ulaşabilmesi amacıyla tabukamu’yu kurdu. Uluslararası marka ve kurumlara danışmanlık vermekte, bir yandan da Kanada ve Türkiye’de cinsellik eğitimleri vermektedir.

beril ateş beril ateş

Görsel Şölen Birimi

1990 Ankara doğumlu Beril Ateş; Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nü birincilikle bitirdikten sonra IED (Barcelona)'de aldığı sanat eğitimlerine Parsons School of Design’ı (New York) da ekledikten sonra kendi markasını kurarak illüstrasyonlarını tasarım ürünlere çevirerek Beril Ateş SHOP'u kurdu. 2011 senesinden bu yana çeşitli firmalarla yaptığı işbirlikleri sanatla tasarımı birleştiren, özgün bir dil taşımaktadır. Sanatçı, 2014'ten beri İstanbul'daki atölyesinde marka işbirliklerine ve sergi çalışmalarına devam etmektedir.

genç danışma kurulu

aylin tüzünaylin tüzün

Yıldız Teknik Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun oldu. Çocuklarla ve gençlerle çalışmak üzere gönüllü olarak Brezilya’ya gitti ve karşılıksız iyilik yapmanın güzel duygusunu tattı. 2017 yılında gönüllü olarak, özel eğitime gereksinim duyan çocuklarla birlikte çeşitli aktiviteler yaptığı bir projeye dahil oldu. Eğitim alanında birçok kurumda staj yaptıktan sonra lisans eğitiminin üçüncü yılında Rayka Kumru’dan aldığı Cinsel Sağlık Eğitimi dersi ile kapsamlı cinsellik konularına ilgisi başladı. Bilimsel bilginin anlaşılır bir dille herkese ulaşmasına katkıda bulunmaktan oldukça memnun olan Aylin, en çok sorulan soruları bulmak için araştırmaya koyuldu.

dilan erdemdilan erdem

Özyeğin Üniversite’sinde psikoloji okuyor. Okulunun Kadın Çalışmaları Kulübü’nde etkinliklere ve çalışmalara destek oluyor. Aynı zamanda tabukamu’nun mutlu ve heyecanlı bir üyesi.

dilan keskindilan keskin

Dilan, Yeditepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü ve yandal bölümünü olan sosyolojiyi bu yıl bitirebileceğini umuyor . Tabukamu da sizlerle öğrenmeye ve gelişmeye çalışıyor. Vaktini kediciği Lordikoyla geçiriyor.

güzide şevval bilgiç güzide şevval bilgiç

Güzide Şevval Bilgiç, İstanbul Kültür Üniversitesi okul öncesi öğretmenliği bölümü öğrencisi. Erken çocukluk döneminin insan hayatında çok önemli olduğunu düşündüğü için bu bölümü seçti. Fırsat yakaladıkça eğitimlere katılıyor, gönüllü çalışmalarda yer alıyor ve bakış açısını genişletmeye çalışıyor. Müzik olmazsa olmazı. En çok klasik müziği seviyor. Bir de flüt çalıyor.

oğuzhan kazancıoğuzhan kazancı

Yıldız Teknik Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü 3. Sınıf öğrencisidir. TUBİTAK 2209 projesi kapsamında üniversitede araştırma yapıyor. Analog fotoğrafçılık ile ilgileniyor ve gezerek anılar biriktiriyor.

sena çobanoğlu sena çobanoğlu

İstanbul doğumludur, “Çok zor çok zor” demeyi hiç eksik etmeden psikoloji lisansını 3,5 senede tamamlamıştır. Hem lisans hayatı hem lisans sonrası farklı kurumlarda deneyim kazanma şansı olmuştur. Mesleğini ve öğrendiği yeni bilgileri çok seven; somatik deneyimler, spor, aile dinamikleri ve ilişkiler konusunda yeni bilgiler öğrenmeye karşı ayrı bir ilgi duyan, aynı zamanda sokakta her gördüğü kedinin peşinden “ ama sen çok tatlısın!” diye koşan biridir. Şimdilerde en büyük derdi yüksek lisans eğitimini tamamlayabilmektir.

sena değirmenci sena değirmenci

Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi süresince Bakırköy RAM, ilk ve ortaokul düzeyi devlet okullarında çocuklar eğitsel ve kişisel rehberlik alanında çalışmalar sürdürdü. Şimdilerde psikolojik danışmanlık yapmasının yanı sıra ebeveyn eğitimlerine devam etmektedir. Üniversitede aldığı kapsamlı cinsellik ve toplumsal cinsiyet eğitimi sayesinde Rayka Kumru ile yolları kesişti. Çalışmaları devam ederken tabukamu ekibine dahil oldu. Bireylerin birbirleri ile ilişkilerinde sergiledikleri sözel davranış ve tutumlara farklı bakış açılarıyla yaklaşacak olan Sena, bireysel doğrumuzu bulmamız adına sizin için önce sizi dinliyor olacak.

sıla döngülsıla döngül

MEF Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun. Üniversite hayatı boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalara katıldı. Özel okulların rehberlik biriminde ve cinsel sağlık eğitimi alanında bir sivil toplum kuruluşunda staj yaptı. Lisans bitirme tezini lise öğrencilerinin flört şiddeti tutumları ve toplumsal cinsiyet algıları üzerine hazırladı. Şimdilerde özel bir okulda psikolojik danışman olarak çalışıyor. Herkesin hakkı olan cinsel sağlık eğitimine erişebileceği bir dünya için çabalıyor. Meraklı bir gökyüzü ve uzay aşığı olarak, en büyük hayali bir gün uzay yolculuğu yapmak.

şevval örelşevval örel

22 yaşında ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü 2019 mezunlarından. Stajlarını okulların rehberlik servislerinde ve psikolojik danışmanlık merkezinde yaptı. Zamanını yürüyerek, ‘bilmiyorum’ cevabını verdiği soruların cevabını öğrenmeye çalışarak, tavanı izleyerek ve sevdiği insanlarla birlikte geçirmekten büyük keyif alıyor.

yiğit erdoğan yiğit erdoğan

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümü ve Reklamcılık bölümü çift anadal öğrencisi. Eğitim hayatı boyunca insan hakları alanında çeşitli kurumlarda gönüllü olarak çalıştı ve hayvan hakları hareketinde yer aldı. Ayrımcılık, cinsiyet ve lgbt+ çalışmalarıyla ilgilenen ve cinsel sağlık akran eğitmenliği yapan Yiğit, bir yandan da tabukamu danışmanlarından.

zeliha demirci zeliha demirci

1995 doğumlu Zeliha; Özyeğin Üniversitesi’nde Psikoloji okumaktadır. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde stajını tamamladı. Hayvan hakları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve cinsel özgürlük konularına yoğun ilgi duymakta ve bu alanlardaki çalışmalara aktif olarak katılmaktadır. Cinsellik alanındaki çalışmaları ile TabuKamu projesi onun için önemli bir yol gösterici olmuştur.

proje danışmanları

nurgül öz nurgül öz

Yazılım Dizilim Birimi

Psikolog ve lgbti+ hakları aktivisti olan Nurgül Öz; psikoloji eğitimini 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamış, Berlin'de bir yıl siyaset felsefesi ve sanat tarihi üzerine eğitim almıştır. Mezuniyetinden bu yana sivil toplum alanında çocuk ve genç ruh sağlığı odağında çalışmakta, feminist ve lgbti+ oluşum ve sivil toplum kurumlarında hak temelli çalışmalara katkı sunmaktadır. Feminist ve queer pedagoji, kapsayıcı eğitim, eleştirel cinsiyet kuramları, beden bilimi ve politikaları gibi alanlardan beslenerek; cinsel gelişimi destekleyecek güçlendirici, kapsayıcı ve kapsamlı eğitim içerikleri, bilgi ve materyal üretmektedir. Bu bağlamda 3 yıl önce arkadaşlarıyla bir araya gelerek kurduğu Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nde cinsel şiddete karşı koruyucu-önleyici içerikler hazırlamakta ve uygulamaktadır. Çocukların ve gençlerin; gelişim dönemlerine uygun doğru bilgiye erişim, ayrımcılığa ve şiddete maruz bırakılmama, özerklik ve bedensel bütünlük, mahremiyet gibi cinsel haklarına erişimlerini desteklemek üzere; kişisel sınırlar, onay kavramı, gençler arası güvenli ilişkiler ve çocukların bedensel söz hakları odağında projeler geliştirmekte, araştırmalar yürütmekte ve yayınlar hazırlamaktadır.

aslı karataşaslı karataş

Hak Hukuk Birimi

Avukat Aslı Karataş, lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamlamış, Galatasaray Ünivesitesi’nde özel hukuk üzerine yüksek lisans yapmıştır. Sorbonne-Cornell Üniversitesi işbirliğinde gerçekleşen programda insan hakları eğitimi almış, London School of Economics’ten hukuk ve politika dersleri almıştır. İnsan hakları temelli davalarda hukuki danışmanlık, dava takibi, proje yazma ve raporlama yapan Türkiye’nin ilk hukuk bürosu olan Hun Danışmanlık ile çalışmıştır. Başlıca çalışma alanları toplumsal cinsiyet, hukukta cinsiyet temelli ayrımcı düzenlemeler, işyerinde cinsiyetçilik olan Aslı Karataş açılımı “sen bu kadınların avukatı mısın” olan sebuka platformunun kurucusudur. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği ile birlikte yürüttüğü çalışmalar mevcuttur. Bir çocuk annesi olan Aslı Karataş, aynı zamanda cinsiyetsiz ebeveynlik düzenlemeleri üzerine de çalışmaktadır.

emily allan emily allan

Kıtalararası Feminizm Birimi

Emily Allan, kesişimsellik, feminizm ve beden politikaları ile ilgili çalışmalar yürüten bir eşitlik danışmanı, yazar ve editördür. Kanada’nın Britanya Kolombiya’sında küçük bir adada doğup büyüdü, 2018'de Vancouver'dan Toronto'ya taşınmadan önce Antropoloji ve Siyaset Bilimi alanında lisans derecesi ve Antropoloji alanında yüksek lisans derecesi tamamladı. Tanzanya, Darüsselam’da yaptığı araştırmalarda, uluslararası kalkınma sektöründe kadınların güçlenmesi konusunu ele aldı. Sistemik eşitsizlikleri ele almak isteyen kuruluşlar ve şirketler için atölye çalışmaları ve koçluk hizmeti sunmaktadır. Emily ayrıca Toronto'da küçük bir yazı grubu işletiyor ve 2020'de Caitlin Press ile beden olumlama üzerine bir antolojide yayınlanacak.

katkı sağlayanlar

elif sarı elif sarı

Keşif Birimi

İstanbul Kültür Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Lisans tezini; bireylerin muhafazakarlık ve bilişsel esneklik düzeylerinin cinsel mitlere olan inanç düzeyine etkisi üzerine hazırladı.Üniversite yıllarında Rayka Kumru’nun kapsamlı cinsellik ve toplumsal cinsiyet eğitimlerine/atölyelerine katılma fırsatı yakaladı. Rayka Kumru tarafından yürütülen 8 haftalık Toplum ve Cinsellik Atölyesi katılımcılarının ortak emeği ile ortaya çıkan #birdahadüşün sosyal medya kampanyasının öncülerinden biri oldu. Aynı zamanda ağır ceza çocuk mahkemesinde, psikiyatri ve bağımlılık ( alkol/madde) servisinde staj yaptı. Hem lise hem de üniversite yıllarında birçok yerli ve yabancı projede gönüllü olarak katılım sağlayan Elif 2015 yılından beri aktif olarak çeşitli spor kulüplerinde yüzme eğitmeni olarak çalışmaktadır. 2016 yılın sonunda Rayka Kumru’nun ekibine dahil olan Elif, araştırmacı kimliğiyle proje içeriklerine destek vermekte, tabukamu içinse eğitirken eğlendiren kaynakları su üstüne çıkartmaktadır. 2018 yılından beri Unilever'in globalde yürüttüğü Türkiye’de de Dr. Özgür Bolat liderliğinde uygulanan “Dove Özgüven Projesi’nin proje asistanlığını yapmaktadır.

hüseyin berke taşdelen hüseyin berke taşdelen

Görsel Şölen Birimi

Ankara’da doğan Hüseyin Berke Taşdelen, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nü üçüncülükle bitirmiş ve mezuniyet sergisinde birincilik ödülüne layık görülmüştür. Okurken gittiği Akademia Sztuk Pięknych w Gdansku’da (Polonya) bir dönem eğitimini sürdürmüş ve poster tasarımı, illüstrasyon gibi konularda farklı eğitimler almıştır. Okulda ve mezuniyet sonrasında farklı deneyimler kazanmak isteyen Taşdelen, tasarım bölümünün farklı alanlarında staj ve iş tecrübeleri edinmiştir. Matbaa stajı yaparak malzeme ve baskı tekniklerini öğrenmiş, daha sonrasında Motto Visual Solutions’da tasarım üzerine stajını tamamlamıştır. Büyük ve kurumsal tasarım ajanslarında çalışmayı deneyimlemek için Türkiye’nin en iyi reklam ajanslarından olan Ogilvy & Mather’da stajlarını tamamlamıştır. Mezuniyeti sonrası İstanbul’a yerleşmiş ve 432 Design Studio’da Art Director olarak işe başlamış ve bir çok projenin tasarım ve pazarlama ekibinde yer almıştır. Şu anda İstanbul’da yaşayıp freelance tasarımcı, sanatçı olarak çalışmakta ve Sanatçı Beril Ateş’in asistanlığını yapmaktadır.

merve işeri merve işeri

Enerji ve Kahkaha Birimi

2015’te University of Toronto‘da lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a döndü. Anadalı Medya, yan dalları ise Fransızca ve İspanyolca olan Merve, iş hayatına ilk adımı dijital pazarlama ile attı. Bir yıl tecrübesinin ardından yeni kurulmakta olan Impact Hub İstanbul ekibine katıldı ve Türkiye’de sosyal girişimciliği yaymak için 2 yıl boyunca iletişim stratejileri geliştirdi. Kariyerine bir ajansta dijital pazarlama stratejisti olarak devam eden Merve fikir aşamasına tanık olduğu tabukamu’nun hayata geçmesine ve parlamasına gönülden yazarak destek olmaya devam etmekte. Ve göğüs değil meme diyor memelerine.

özge gültekin özge gültekin

Koordinasyon Birimi

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu. Üniversite yılları boyunca sivil toplumda yer alan ve eğitmenlik yapan Özge, daha sonra profesyonel olarak çeşitli konularda eğitmenlik yapmaya başladı. Lisans tezini Türkiye’de şehirde yaşayan üniversiteli gençlerin cinselliğe bakış açısı üzerine hazırladı. Rayka Kumru ile çalışmaları sırasında toplumsal cinsiyet ve cinsellik konularıyla iyice ilgilenmeye ve bu konularla ilgili eğitimler yapmaya başladı. Şimdilerde özel bir kurumda eğitim uzmanı olarak çalışıyor, ve tabukamu’nun koordinatörlüğünü yapıyor.

selen kıraç selen kıraç

Kavram Karmaşası Birimi

Psikolojik Danışman. Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden 2018 yılında onur derecesiyle mezun olan Selen Kıraç İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans programı ile öğrenim hayatına devam etmektedir. 2016-2018 arası Mor Sertifika-Eğitimde Toplumsal Cinsiyet, Cinsel Şiddet ve İstismar konulu eğitim ve seminer programlarını tamamladı. Bir süre Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nde gönüllü faaliyetlerde görev aldı. 2018-2019 dönemi içerisinde Lacancı Psikanaliz Klinik Eğitimleri Derneği'nde çalışmalar yürüttü. Feminist hareket içerisinde yer almakla beraber cinsel sağlık, toplumsal cinsiyet gibi konularda çeşitli atölyeler düzenledi. Uzun süredir Lacancı Psikanaliz üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Başlıca çalışma alanlarını psikanalitik psikoterapi, psikanaliz- feminizm ilişkisi ve cinsellik oluşturmaktadır. Kurmuş olduğu Çağrışım Psikoloji adlı platformda bu bağlamda üretimler gerçekleştirmekle birlikte bir danışmanlık merkezinde danışan kabul etmektedir.