corona tabukamu.001

COVID-19 salgını, alınan çeşitli sağlık, ekonomik, sosyal ve kişisel kararları olumsuz şekilde etkilemeye devam ediyor. Kaosun etkileri ve tehlikeleri arasında salgının cinsel sağlık ve üreme sağlığı üzerinde etkilerine dikkat çekmekte fayda var. Kanun düzenleyiciler, hizmet sunucuları ve hak savunucuları bu etkiyi hafifletmek için küresel salgınla mücadele ile cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları arasındaki ilişkinin farkında olmalıdırlar.

Vajinal zar (kızlık zarı) ile ilgili 7 gerçek

Genellikle bir kişinin zarının sağlam olup olmayışıyla doğrudan ilişkilendirilen “bekaret” kavramı oldukça karmaşık bir arka plana sahip. Cinsel birleşmeden sonra gerçekleşen kanama, zarın yırtıldığının yani o kişinin daha önce cinsel ilişkiye girmediğinin göstergesi olarak kabul ediliyor. Halbuki zarın aslında kişinin cinsel aktiviteleriyle hiç alakası yok! Ayrıca zarın yırtılıp yırtılmadığını da kendi kendine anlamanın bir yolu yoktur. Zar yani himen, vajina girişini örten küçük bir perde gibidir; ancak herkesin zarı aynı biçim ve yapıda değildir. Hatta vajinası olan birçok kişinin zarsız dünyaya geldiğini biliyor muydunuz?

Sana saygı göstermem çünkü en yakınımsın!

Biriyle yakınlaşmak o kişiye gösterilen saygının azalmasını da beraberinde getirir mi? Birine gösterilen saygı aradaki samimiyete dayanarak azalabilen bir şey midir? Bu sorulara yakın zamanda kendi içimde çok cevap aramaya çalıştığımı fark ettim… Ne yazık ki doğru bir cevap bulabildiğimden pek emin değilim. Her gün birbirinden oldukça farklı, sayısız ilişki modeline tanık oluyoruz. Bazıları dışarıdan baktığımızda bize uygun gelirken bazı ilişki modelleri için çok düşünmeden yargılayıcı bir tutum sergilemeye başlayabiliyoruz.

Regl ağrıları tarih mi oluyor?

İsrailli girişimci Chen Nachum regl olan birçok insanın günlerini olumsuz etkileyen regl ağrılarına son vermek için bir girişimde bulunmuş ve Livia isimli ürünü ortaya çıkarmış. Livia, 2016 yılında, Chen Nachum’un babası tarafından icat edilmiş ve İsrail Menopoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Bari Kaplan tarafından klinik deneylerle test edilmiş.

Pembe Otobüs

Sürekli gündeme gelen pembe otobüs uygulamasına alternatif çözümler bulunabilir mi? Evet! Pembe otobüs sadece kadınların seyahat edebildiği; örnekleri Pakistan, Japonya ve Brezilya gibi ülkelerde görülmüş, kadınları cinsel şiddetten koruyacağını vaad eden bir “çözüm”. Bu proje Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde de uygulamaya konuldu, bazı şehirlerinde -kadınların mücadelesiyle- uygulamadan kalktı. Fakat her taciz haberinde tekrar dillere düşüyor.

O sadece oyuncak fazlasını arama: Oyuncakların cinsiyeti

Şimdi gözünüzün önüne oyuncak bir mutfakta bıçağıyla havuçları dilimleyip tenceresine atan bir çocuk getirin. Şimdi de bir sahilde önündeki oyuncak kamyonun damperine küreğiyle kum boşaltan bir çocuk düşünün. Çocuklardan hangisi kız olarak hangisini oğlan olarak düşlediniz? Peki evine alınan piyanonun tuşlarında parmaklarını uçarcasına gezdiren çocuk ve kafasına baretini takmış çekiç ile çivi çakmaya çalışan bir çocuk düşünelim. Bu çocuklardan hangisini kız olarak hangisini oğlan olarak düşlediniz? Peki oyuncakların ya da oyunların cinsiyeti olur mu?

LGBTİ+ dostu belediyecilik

Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) ve Genç Lezbiyen Gey Biseksüel Trans İnterseks Gençlik Çalışmaları ve Dayanışma Derneği (Genç LGBTİ+) birlikte belediye başkan adaylarına sunmak üzere bir protokol metni hazırladı. Protokol metninde 10 madde bulunuyor. Maddelerde tüm bireyler için eşitlik ve şeffaflık sağlanması, LGBTİ+ bireylerin haklarının, özgürlüklerinin gözetilmesi, LGBTİ+ dernek ve oluşumlarla birlikte çalışılması, belediye çalışanlarının LGBTİ+ hakları ve ayrımcılık konularında eğitim almaları üzerine maddeler bulunuyor.

Cahil periler: Ferzan Özpetek filmlerinde LGBTİ temanın işlenmesi

Ferzan Özpetek, farklılıkları bir araya getirerek bizlerle bu farklılıkların ‘arasını’ bulmaya çalışan bir çöpçatan benim için. Çocukluğum ve ergenliğimin şanslarından birisi de diyebiliriz. En başına dönmek gerekirse, kültürümüzün ve muhafazakâr aile yapımın bir sonucu olarak sosyal çevremde eşcinsellik olgusu ile erken yaşta tanışma fırsatım olmadı. Eşcinselliğin ne olduğunu bilirdim, çokça argo konuşmalarda duyardım...Evet, onlar vardı fakat ben görmezdim.

Ayıp olmasın diye…: Onay vermede bilinçli olma ve onay verebilme

Geriye dönüp baktığımızda her birimizin ikili ilişkilerinde yaşadığı belli başlı pişmanlıkları vardır. Bunu çok bilen, ilişkiler konusunda inanılmaz nitelikli ve uzman, yüzlerce ilişki deneyimlemiş biri olarak demiyorum. Sadece sıradan, ilişkileri deneyimleyerek ve gözlemleyerek çözümlemeye çalışan genç bir kadınım ve flörtün en cazip ve kıvılcımlı yıllarında hepimizin yaşadığı ya da yaşayabileceği belli başlı hatalarımızdan birine değinmek istiyorum.

Annelik yüce midir?: Annelerin çilesi

“Anne” dendiği zaman bu topraklarda akan sular durur. Anne olmayı, yegâne hayat amacı, bir kadının elde edebileceği en büyük mutluluk, kadını sevgi ve şefkat dolduran, güzelleştiren bir durum olarak öğreniyoruz. Bu topraklarda yaşayanların birçoğu çocukken o anneler günü şarkısını söylemiştir. “Çocuğa bakar anne, evine tapar anne. Gece gündüz çalışır, yarını yapar anne.”