top of page

2024-2026 genç danışma kurulu

Zeynep Eylül Öztürk.jpg
Zeynep Eylül Öztürk

2021 yılında Bornova Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2022 yılında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümüne yerleşti. Lise yıllarında çalıştay, birleşmiş milletler simülasyonu, TEDx gibi etkinliklerin organizasyon takımlarında rol aldı. Bu süreçte kendini keşfetme imkânı oldu ve hassasiyetlerinin farkına vardı. İnsanların beslenme, barınma gibi ihtiyaçlarını açık açık konuşabiliyorken, cinsellik ve ilişkilerin neden “ağıza acı biber sürmelik” bir konu olduğuna asla anlam veremedi. Dile getirilemeyen merakların arkasında birçok gencin güvenilir bir kılavuza ihtiyacı olduğunu fark etti. Bu sırada kendisinin ve çevresinin deneyimlerini gözlemledi, araştırmalar yaptı. Bir şeye çok emin oldu: Kökten değişmesi gereken doğru bilinen yanlışlar var. Artık yeni kökler salabilecek biri olmak istiyordu. Bu köklerin güvenle büyüyebilmesi için tabukamu Genç Danışma Kuruluna dahil oldu.

Zeynep Ulutabanca.jpeg
Zeynep Ulutabanca

Bilkent Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi ikinci sınıf öğrencisi. Okumaya ve yazmaya bir hayli hevesli olduğundan okulunun politika bülteninde kendi çapında yazar. “Halının altına süpürülen” konuları konuşmaya da bir o kadar meraklı olduğu için yolu tabukamu u ile kesişti. Tüm bedenlerin, fiziksel ya da duygusal tüm ilişkilerin ve de cinselliğin doğru bir bilinci hak ettiğini düşünüyor. Ayrıca öğrenerek ve öğreterek daha farkındalık sahibi bir jenerasyonun var olabileceğine dair ümidini yitirmediği için tabukamu onun güvenli alanı. Zeynep’e dair diğer küçük detaylar: Ankara’da aylak aylak dolaşmayı, analog fotoğrafları, kedileri, kahveyi ve kitapları çok sever. Bir de edebiyata şuursuzca aşık.

Sevde Sarıtaş.jpg
Sevde Sarıtaş

Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sosyal Hizmet bölümünde son sınıf öğrencisi. 2022 yılından beri aile alanında sahada gönüllü çalışmalarda bulunuyor. Hem akademik hayatında hem de sahada bulunduğu çalışmalarda, cinsellikle ilgili eksik ve yanlış bilgilerin varlığını fark etti. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve katkı sağlamak amacıyla tabukamu ile iş birliği yapma fırsatı buldu ve Genç Danışma Kuruluna katıldı. Aile ve Kapsamlı Cinsellik Eğitimi konularında çalışmalarda yer almaya devam edecektir.

Mert Can Küçük.jpg
Mert Can Küçük

2023'de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'da Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi bölümünü tamamladı. Liseyi okul birinciliği ile bitirdi. Kendini bildi bileli çizim yapmayı, tasarlamayı çok seviyor. Öyle ki sürekli bir şeyler hakkında fikir üreterek düşüncelerini çizimlerle ifade ediyor. YouTube'da izlediği ve "derdine" derman bulabildiği bir video sayesinde Rayka Kumru ile karşılaştıktan sonra yolu tabukamu ile kesişti. Eğitim içerikleri, insan hakları ve toplum içinde konuşulamayan konular hep ilgisini çekmişti. Hayata bir kez geldiğini, ne olursa olsun eğlenmesi gerektiğini hayat amacı edindi ve kendi yolunda kendince yürüyor.

Helin.jpg
Helin

Anadolu üniversitesi öğrencisi ve birçok dal okumakta ve ilgilenmekte (psikoloji, sosyoloji ve sinema). Cinsel sağlık kadın bedeni üreme sağlığı alanlarındaki sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalarda bulundu. Zamanının çoğunu hatta büyük çoğunluğunu film izleyerek geçiriyor. tabukamuyu çok seviyor ve ekiple birlikte süper ötesi çalışmalar yürüteceklerine inanıyor ve biliyor. Bi de herkesin çok mutlu olmasını diliyor :)

Fulya Gafur.jpeg
Fulya Gafur

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi  2. sınıf öğrencisi. Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) kolu olan Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığında (SCORA) asistan olarak görev aldı. Bu bağlamda kapsayıcı cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili eğitim ve seminerlere katıldı. 1 Aralık Dünya AIDS günü ile meme ve prostat kanseri farkındalığına ilişkin saha çalışmalarına katıldı. Doğru ve güvenilir bilginin herkesçe erişilebilir olması gerektiğini düşünüyor ve bunu tabukamu ile sağlayabileceğine inanıyor. Aynı zamanda koruyucu ve kapsayıcı hekimlik adına kendini geliştirebileceğini düşünüyor. tabukamu’nun bir parçası olmaktan çok keyifli. Gündelik hayatın koşuşturmasında yoga ile akışta kalmaya çalışıyor. tabukamu Genç Danışma Kurulu üyelerinden.

Deniz Öz.jpg
Deniz Öz

Giresun Üniversitesi’nde Sınıf Öğretmenliği okuyor. Tabuların ve yanlış algıların eğitimle yıkılabileceğine inanıyor. Lise hayatını dikbaşlılık ve inatçılıkla geçirdiği için üniversite hayatını sakin geçirmek istedi. Fakat bu durumun ona uygun olmadığını anlayınca yeniden farklı projelere katılmak ve insanlarla iletişim halinde olarak, dayanışarak “sahalara” dönme kararı aldı. Yakın vakitte öğretmen olduğunda öğrencilerinin cinsel sağlık eğitimleriyle de ilgilenmek istiyor. Hiç ummadığı bir anda tabukamu ile tanıştı ve çok heyecanlı.

Ceren Burcu Avcu.jpg
Ceren Burcu Avcu

İstanbul’da yaşıyor, üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Hayatta hangi işle uğraşmak istediğine karar verme aşamasında. Kadıköy’de gezmeye ve sokak kedilerini kucaklayıp mıncıklama bayılıyor. Karşılaştığımız zorlukları anlayış ve hoşgörüyle atlatabileceğimize inanan bir genç. tabukamu Genç Danışma Kurulunda yer almanın gururunu yaşıyor. Ekibin en küçüğü :)

Afife Ebrar Aydın.jpeg
Afife Ebrar Aydın

Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Sosyoloji ve Turist Rehberliği son sınıf öğrencisi. Ara ara okulu bırakma perileri gelse de asla bırakmamak için çabalıyor. 2020 den beri aktif olarak sosyal bilimler alanında araştırmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile gönüllü olarak çalışıyor. Cinsellik eğitiminin önemi, cinsel sağlık, toplumsal cinsiyet ve etnik azınlık hakları gibi konuları baz alan proje ve çalışmalarda yer aldı. Cinsellik alanında gençlere yönelik spesifik içerikler üreten tabukamu ile yolları kesişti ve şimdi Genç Danışma Kurulunda olmak onu heyecanlandırıyor. Yeni nesil evliya çelebi namı değer flanör olarak tanımlanmak artık hoşuna gidiyor.

Berke Emir Aslan.jpeg
Berke Emir Aslan

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sosyal Hizmet son sınıf öğrencisi. 2021 yılından itibaren sosyal hizmet alanında gönüllü olarak çalışmalar yapmaya başladı. Bu süreç içerisinde yardım derneklerinde Türkiye'de ve Afrika'da yardım faaliyetlerinde görev aldı. Daha sonrasında gençler ile çalışmak için gönüllü çalışmalara dahil oldu ve bu alanda da Türkiye ve Avrupa'da tecrübeler kazandı. Bölüm stajlarında gençler ve kanser farkındalık alanlarında bulunduktan sonra bunlara ek olarak gençlerle çalışabileceği spesifik bir alan belirlemeyi hedeflediği için cinsel farkındalık sağlayabileceği makro çalışmalarda yer almak istedi. Böylece yolu tabukamu ile kesişti.

2019-2023 genç danışma kurulu

aylin-tüzün-tabukamu.jpeg
Aylin Tüzün

Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. 2016 yılında çocuklarla ve gençlerle çalışmak üzere gönüllü olarak Brezilya’ya gitti ve dilini bilmediği bir ülkede gözleriyle konuşmayı öğrendi. Eğitim alanında birçok kurumda staj yaptıktan sonra lisans eğitiminin üçüncü yılında Rayka Kumru’dan aldığı Cinsel Sağlık Eğitimi dersi ile kapsamlı cinsellik konularına ilgisi başladı. Bilimsel bilginin anlaşılır bir dille herkese ulaşmasına katkıda bulunmaktan oldukça memnun olan Aylin, tabukamu genç danışma kurulu üyeleriyle toplanıp soru işareti baloncuklarına bakmayı, sonra da baloncuğu hep birlikte patlatıp içinden çıkan konfetileri izlemeyi çok seviyor. tabukamu ekibinin ilk üyelerinden ve Genç Danışma Kurulu kurucu üyelerinden.

Yeni Foto Güzide.jpg
Güzide Şevval Bilgiç

2021’de İstanbul Kültür Üniversitesi okul öncesi öğretmenliği bölümünü tamamlayan Güzide, üniversite döneminde gönüllü olarak bazı projelerle ve kulüp çalışmalarıyla ilgilendi. Çocukken annesine sorduğu “Bebek nasıl olur?” sorusuna aldığı “Sperm ve yumurta birleşince bebek olur.” cevabının ardından uzun bir süre spermle yumurtanın havada birleşip daha sonra rahme yerleştiğini düşündü. Erken çocukluk döneminde verilecek kapsamlı cinsellik eğitiminin birçok değişiklik sağlayacağına inandığı için bu alanda çalışmaya karar verdi. “Herkesin hayatına kimse karışamaz.” mottosu ile yaşamına devam ediyor. tabukamu Genç Danışma Kurulu kurucu üyelerinden.

Yeni Oğuzhan.jpeg
Oğuzhan Kazancı

Yıldız Teknik Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunu. MSÜ Hava Harp Okulu’nda bir yıl psikolojik danışman olarak çalıştı. Lisans stajlarını okulların psikolojik danışma servisleri ve ruh sağlığı merkezlerinde yaptı. Üniversitedeyken kulüp çalışmalarına ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalara katıldı. Cinsel sağlık üzerine birçok eğitim aldı. Cinsel sağlık üreme sağlığı akran eğitmeni oldu. Şimdilerde ruh sağlığı alanında kendini geliştiriyor. Herkes için insan haklarını savunuyor. Güneşli yolculukların, yıldızlı göklerin hayallerini kuran Oğuzhan; zaman zaman rotalar çiziyor, yola çıkıyor ve analog fotoğraflar çekerek anılar biriktiriyor. Genç Danışma Kurulu kurucu üyelerinden.

sena-çobanoğlu-tabukamu.jpg
Sena Çobanoğlu

Özyeğin Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu. Lisans eğitimi boyunca ve sonrasında farklı alanlarda deneyim kazandı. Lisans eğitimi sırasında aldığı ilişki odaklı derslerden etkilendi. Sonrasında yüksek lisans tezi için genç yetişkinlerde aldatılma şüphesi üzerine çalıştı. Mesleğini ve öğrendiği yeni bilgilerle kendini geliştirmeyi seven Sena; özellikle yakın ilişkiler, ilişki dinamikleri ve ilişki problemleri gibi konularda kendini geliştirmekten keyif alır. İlişkilerde güvenli alanda olmanın önemine çok inanan Sena; güven dolu, şefkatli ilişkiler için tabukamu ile üretmeye devam etmektedir. Şimdilerde psikoterapist olarak çalışmaktadır. tabukamu Genç Danışma Kurulu kurucu üyelerinden.

b8-S6Q4M.jpg
Şevval Örel

Yıldız Teknik Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunu. Stajlarını cinsel terapi alanında ve okulların psikolojik danışmanlık servislerinde yaptı, sivil toplum kuruluşlarının projelerinde gönüllü olarak yer aldı. Zamanını yürüyerek, ‘bilmiyorum’ cevabını verdiği sorulara yanıt arayarak ve tavanı izleyerek geçiriyor. Yardım etmenin ve yardım almanın iyileştirici etkisine inanıyor, tabukamu'da deneyimlediği en güzel şey bu. tabukamu Genç Danışma Kurulu kurucu üyelerinden.

Foto Sıla Döngül.jpg
Sıla Döngül

MEF Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun. Üniversite hayatı boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalara katıldı. Özel okulların rehberlik biriminde ve cinsel sağlık eğitimi alanında bir sivil toplum kuruluşunda staj yaptı. Lisans bitirme tezini lise öğrencilerinin flört şiddeti tutumları ve toplumsal cinsiyet algıları üzerine hazırladı. Şimdilerde bir kurumda psikolojik danışman olarak çalışıyor. Dünya herkesin cinsel sağlık haklarına sahip olabileceği bir yer olana kadar tabukamu ile dayanışmaya devam! diyor. tabukamu Genç Danışma Kurulu kurucu üyelerinden.

Yiğit-erdoğan-tabukamu.jpg
Yiğit Erdoğan

2021’de İstanbul Bilgi Üniversitesi‘nde lisans eğitimini tamamladı. Anadalı Sosyoloji, çift anadalı ise Reklamcılık olan Yiğit, çalışma hayatına ilk adımı TESEV ile attı. Eğitim hayatı boyunca insan hakları alanında çeşitli kurumlarda gönüllü olarak çalıştı ve hayvan hakları hareketinde yer aldı. Ayrımcılık, cinsiyet ve LGBT+ çalışmalarıyla ilgilenip içerik üretirken bir yandan da cinsel sağlık akran eğitmenliği yaptı. Bir gençlik aktivisti olarak insan hakları için konuşmaktan keyif alıyor. tabukamu Genç Danışma Kurulu kurucu üyelerinden.

bottom of page