v

Vajina şekil itibariyle temelde iki yana ayrılmış içi boş ve silindire benzeyen yapılarla tamamlanan, tüp biçiminde bulunan cinsel organın bir kısmıdır. Vajinası olan bireylerde vajina ağzından rahim ağzına kadar uzanan, kas ve liflerden oluşan, elastik kanala verilen isimdir. Temel yapısı cinsel ilişki ve doğum sırasında genişliği ve uzunluğu daha fazla artacak şekilde elastik liflerle çevrilmiştir. Cinsel ilişki esnasında genişliği ve uzunluğu penisin çapına ve uzunluğuna göre belirli bir miktar artmakta ve uygun bir forma girebilmektedir. Doğum sırasında ise doğum kanalının yumuşak kısmının yapısında yer alır ve bebeğin başının geçmesine müsaade edecek kadar esneyebilmektedir.
Vajinanın bollaşması ya da genişlemesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle vajinanın genişlemesine neden olan her etken vajinadan gaz çıkışı ya da ses çıkışına neden olabilir. Vajinadan ses gelmesi spor ve gündelik hareketler ve cinsel ilişki esnasında oluşabilir.
Vajinası olan bireylerin bacakları arasında kalan 3 açıklıktan en büyüğüdür. Diğer ikisi de yukarıda üretra, aşağıda anüs.
Vulvası olan bireylerde normal olarak görülen ve vajinanın kendini temizlemesini sağlayan bir durumdur. Şeffaf ve beyaz renkli, kokusuz akıntılar doğaldır. Bazen enfeksiyon sebebiyle vajinadan farklı renkte ve kokuda akıntılar gelebilir. Bunlar vücudumuzun bize verdiği sinyallerdir. Bu noktada bir hekime danışmalısın.
Gebelikten korunma amacıyla vajina içine adetin ilk günü yerleştiriliyor, adetin 21. günü ise içeriden alınıyor.Doğum kontrol hapları gibi, fakat daha düzenli bir şekilde hormon salınımı yaparak bir ay boyunca gebelikten koruyucu özelliğe sahiptir. ancak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.
Penis, seks oyuncağı veya yapay penisin vajina ile birleşmesine denir. Vajinası olan her birey vajinal ilişki yaşamak ve vajinal ilişkiden keyif almak mecburiyetinde değildir.
İstenmeyen gebelikten ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için vajina içinde kullanılan lateks ya da poliüretandan yapılmış kese şeklindeki cinsel sağlık ürünüdür. Yapı olarak prezervatife benzer ve kişi kendi takabilir.

Vajinal ilişki.

Vajina ile dünyaya gelmiş çoğu bireyde yapı gereği ortası delik olan ve vajina girişinde bulunan ince zara benzeyen doku. Asıl görevi; vajina içinden mikrop geçişini engellemek. Kızlık zarı ya da himen olarak da bilinmektedir. Bekaret sembolü değildir.

Vajinada meydana gelen iltihaplanma.

Sperm kanalı.

Damarların aşırı kanla doluş hali.

Daha önce gebelikten korunma amaçlı olarak sperm kanalını bağlatmış olan yani ameliyatı geçiren ya da başka nedenlerden dolayı sperm kanalında tıkanıklık olan kişilerde, bu tıkanıklığı gidermek için uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntemde sperm kanalı uçları tekrar bir araya getirilerek dikilir. Bu cerrahi işlem sperm kanalını açmak için her zaman kesin çözüm vermeyebilir.

Mons Pubis.

Masturbasyon ya da cinsel ilişki sırasında vücutta titreşim etkisiyle sinirleri uyararak cinsel haz ve rahatlama sağlayan alet.

Vajinal ilişkiye girmek için kullanılan argo bir terim

Enfeksiyona sebep olan çok küçük organizmadır. Bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, virüsler tarafından oluşur. Enfeksiyona sebep olan semptomlar tedavi edilebilir bazıları da edilmez.
Atanan cinsiyeti kadın olan kişilerin dış genital bölgesine vulva denir.Vulva, iç ve dış dudaklar, venüs tepesi (mons pubis), klitoris, üretra ve vajinadan oluşan cinsel organın tamamıdır.

Seks için kullanılan argo bir terim.