r

Memelilerde gebelik organıdır. Farklı yönlere doğru yerleşen pek çok kas dokusu üst üste gelerek rahmi sarar.
Rahim dokularında oluşan kanser tipidir. Genellikle semptomları minimum olan fakat Pap testiyle belirlenebilen ve yavaş ilerleyen bir kanserdir.

Spiral.

Vücudunda rahim ve yumurtalıkları olan insanların (çoğunlukla kızlar ve kadınlar) her ay bir adet yumurtanın döllenmek üzere hazırlanması ve döllenme ihtimali için hazırlık yapan rahmin , kalınlaştırdığı iç duvarı gebelik oluşmama durumunda sıyrılarak vajinadan dışarıya çıkarılır. Rahim her ay yen bir hazırlık süreci yaşadığı için regl her ay düzenli olarak tekrarlar. Menstruasyon ya da adet olarak da bilinir. 16 yaşına kadar başlamış olması beklenir, eğer 16 yaşında halen regl başlamamışsa bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.
Regl ya da adet döngüsü son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zamanı ve bu zaman içinde kişinin vücudunda gerçekleşen olayları ifade eder. Bir regl döngüsü genellikle 28-32 gün sürmekle birlikte 21 ile 35 gün arası normalin alt ve üst sınırlarıdır. Bazı kişilerin döngüsü çok daha uzun sürebilir. Bu durumlarda doktora danışmakta ve herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin olunmasında fayda vardır. Regl döngüsü 28-32 gün olmayan birçok kişi sağlıklı şekilde hayatlarına devam eder.
Regl dönemi içerisinde kullanılan ve vajinaya yerleştirilerek sıvının kapta toplanmasını sağlayan hijyen ürünü. Menstrual kap ya da moon cup da denir.
Belirli bir yaşın altında olan bir kişi ile cinsel ilişki. Bu yaş ülkeden ülkeye değişir, ama genellikle 12-18 yaşındadır ve suçtur.
Takvim yöntemi, takvim ritim yöntemi diye de bilinen ritim metodu, bir çeşit doğal aile planlamasıdır.
İki kişinin de onayladığı davranışlara denir. Cinsel bir davranışın rızalı olması için her kişi onay aldığından kesin olarak emin olmalıdır. “Rızalı seks” hiçbir tarafın manipüle edilmeden ve zorlanmadan, isteyerek beraber olmasıdır. Bireylerin herhangi bir cinsel davranışa rızalı olması (onay vermesi) her cinsel davranışa onay verdiği veya vereceği anlamına gelmez.

Islak rüya.