h

Sperm ve yumurtanın döllenmesi ve rahime yerleşmesine verilen, doğuma kadar tamamlanması 10 aya yakın süre alan süreç.
Hamilelik testleri doğurgan bireylerin kanında veya idrarında, döllenmiş yumurta rahime yerleştiğinde vücut tarafından üretilen hCG (human chorionic gonadotropin) hormonunu tespit ederler. Bu testlerinin doğruluğu yüksektir, ancak yine de içlerinde hamileliği daha erken gösterecek kadar hassas olanları bulunmaktadır.
Cinsel organın el ile uyarılmasını ifade eden argo terimi. Her zaman olmasa da genellikle birinin penisine dokunmak ve uyarmak anlamına gelir.
Bir kişi ile aynı cinsiyet kimliğinde olan kişi için kullanılır. Örneğin X bir kadın, ve Y de bir kadınsa, X ve Y hemcinsitir. Söz konusu kişiler arasında herhangi bir arkadaşlık, romantik ya da cinsel ilişki beyan etmez.
Hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B, Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir. Hepatit B akut veya kronik olabilir. Kişi HBV ile enfekte olduktan sonra akut HBV enfeksiyonu meydana gelir..Kan,meni, vajinal sıvı ya da tükürük ile temas yoluyla gerçekleşir.
Hepatit C Virüs (HCV) enfeksiyonu sonucunda meydana gelen bir karaciğer hastalığıdır. Hastalık, bir kaç hafta sürebilen hafif bir formdan hayat boyu süren ciddi hastalığa kadar değişen hastalıklara yol açabilir. HCV genellikle kan yoluyla bulaşır. Hepatit C akut veya kronik olabilir.

İki veya daha fazla tür ve formda eşey üreme organlarına sahip olma durumu. İnsanlar için interseks kavramı kullanılmaktadır. Hermafrodit çoğunlukla hayvanlardaki durumu ifade eder. Örneğin salyangozlar hermafrodit canlılardı

Uçuk.

Genelde Cinsel kimlik ifadesi olsa da cinsel yönelimi tanımlamak için kullanılır. Çoğu insan için bu terim genellikle heteroseksüel romantik bir ilişki içinde olduğu anlamına gelir ama aynı zamanda farklı cinsiyette de bulunan insanlarla da cinsel veya romantik ilişkiye açıktırlar.
Heteroseksüelliğin tek ve doğal norm kabul edildiği ve bu kabulden yola çıkarak oluşturulan sosyal yapıyı ifade eder.
Cinsel ya da duygusal açıdan kendinden başka cinsiyete ilgi duyma durumudur. Cinsel açıdan kadınlara ilgi duyan erkekler ve erkeklere ilgi duyan kadınlar için heteroseksüel, heteroseksüellik sıkça kullanılır.
Bir kişinin vücudunu sağlıklı ve temiz tutması.
Vajinal zarın tıbbi adı. Yunan mitolojisinde evlilik ve düğün tanrıçasının adıdır. Bu yönüyle toplumsal cinsiyet normlarını yeniden üreten bir adlandırmadır.
Rahmin ameliyatla alınması. Fallop tüplerinin ve yumurtalıkların cerrahi yöntemlerle çıkartılması. Genellikle sağlığı tehdit eden koşullarda bu uygulama yapılmaktadır.

Şüpheli ve korunmasız cinsel ilişki sonrası, HIV şüphesi ile yapılan test. HIV ile enfekte olduğunu düşünerek test yaptırmak isteyen kişilerin, temastan en erken 3 ay sonra ELİSA testi yaptırması uygun olacaktır. Enfeksiyondan korunmak için kondom kullanılması önerilir.

Çok cinsel partnere sahip olan kadın için kullanılan İngilizce aşağılayıcı terim.
Eşcinsel, lezbiyen ya da biseksüel olarak algılanan insanlara karşı içselleştirilmiş süregelen bir korku, nefret ya da önyargı.
Eşcinsel, lezbiyen ya da biseksüel olarak algılanan insanlara karşı içselleştirilmiş süregelen, mantıksız bir korku, nefret ya da önyargı besleyen kişi.

Eşcinsel.

İçsalgı bezlerince salgılanan , kana geçen ve organların çalışmasına, büyüme, gelişme, üreme ve cinsel gelişme de rol oynayan maddelerin tümü.. Örneğin; östrojen testosteron..

Ön ergenlikte ya da farklı gelişimsel sebeplerle kişilerin kullandığı ve doktorlar tarafından dozu, süresi, uygulanması takip edilen bir seri hormonal takviye. Zaman zaman gebelikten korunma yöntemi olan depo-provera yerine de kullanılan bir kavramdır.
Yumurtlamayı engelleyen bir doğum kontrol yöntemi.
Human Papillomavirus’un 4 türünden korumaya yardımcı olan 9 ila 26 yaş aralığındaki bireyler için bir aşıdır. HPV’nin bu dört tipi serviks kanseri olgularının %70’ni, genital siğillerin ise %90’ını oluşturur. Nadir olmakla beraber erkek genitali için de kanser ortaya çıkabilmektedir. canlı virus taşımayan bir aşı olup 6 aylık süre içerisinde 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Rahim ağzı kanseri ve genital siğillere neden olan 4 tip viruse karşı yüksek derecede etkin bir aşı olarak kabul edilmektedir. Bireyler genitallerinde bir farklılık ya da anormallik farkettiklerinde genital bir muayeneden geçmelidir. Vulvası olan kişilerin düzenli aralıklarla jinekolojik muayeneden geçmesi ve Pap adındaki test taramasına girmesi önemlidir.
Çoğunlukla cinsel yolla ve ten tene sürtünme ile bulaşan ve genital siğil, rahim ağzı, penis ve vajina kanserine yol açabilen; 100'den fazla tipi bulunan bir virüstür. Birçok türü birçok kişide kendi kendine yok olur. Zaman zaman kanserlere sebep verebilir. Düzenli olarak kanser taramasından geçmek ve pap-smear testi yaptırmak önemlidir. Heteroseksüel, homoseksüel, biseksüel ilişkilerin tamamında bulaşma ihitmali vardır