e

18 yaşın altındaki bireylerin bir kürtaj gerçekleştirebilmesi için ebeveynlerden birinin ya da ikisinin ya da başka bir yasal koruyucunun iznini ifade eden yasal durum.
HIV ‘in vücuda girmesinden sonra vücudun HIV’e karşı ürettiği anti-hiv antikorlarını tespit etmek için kullanılır. Bu antikorların tespitiyle HIV negatif veya pozitif sonucu çıkmaktadır. Elisa Testi şüpheli ilişkiden en erken 3 ay sonra yapılmaktadır.
Rahim içinde fetüs ve sonrasında bebek olarak adlandırlan organizmanın gebeliğin ilk 8 haftasındaki gelişimsel evreninin bilimsel adı.
Rahim iç zarı olarak da bilinen "endometrium", her ay adet kanamasında rahim içinden dökülen dokunun ismidir.
Ensest (yasaksevi), yakın akrabalar arasında gönüllü ya da gönülsüz cinsel ilişkidir. Çoğu kültürde ensest bir tabudur. Aile içi, ya da akrabalar arası ilişkilerden yararlanılarak gerçekleştirilen, bir tarafın açık istismarına dayanan cinsel ilişki ensesti kendi bağlamının ötesinde de bir suç durumuna getirmektedir. Çünkü bu durumda ortaya çıkan cinsel istismar durumudur ve ensestin tabusal niteliği bu suçun/istismarın kolay ortaya çıkarılmasını, suçun cezalandırılmasını ve engellenmesini zorlaştırmaktadır.
Penisi olan bireylerin üreme sisteminde, testislerin üzerinde bulunan spermlerin olgunlaştığı ve kısa bir süre depolandığı yer.
Nötr cinsiyetli veya cinsiyeti olmayan kişiler için kullanılan bir terimdir. Kıyafet veya sosyal statü gibi konulara değinebilir.
Sertleşme olarak bilinir. Genellikle penisin sertleşmesi süreci için kullanılsa da vulvaya dahil olan klitoris de erekte olur. Sağlıklı bir penis ve klitorisin doğal bir refleksidir. Penis ve klitorisin anatomik yapılarında veya sinir sisteminde yaşanan herhangi bir aksaklıkta bu refleks zarar görebilmektedir. Penis ve klitorisin içindeki kan damarlarına kan dolması ile birlikte bu organların sertleşmesini, renk olarak koyulaşmalarını ifade eder. Organlar hem enine hem de boyuna büyüme gösterebilir.
Penisin sertleşmesi demek olan ereksiyonun, cinsel birleşmeyi sağlayacak derecede olamaması yani fonksiyon bozukluğudur.
Kısaca çocukluktan erişkinliğe geçiş sürecidir. 8-9 yaşlarında başlayıp, 17-18 yaşlarına kadar devam edebilen sürede olan bedensel, zihinsel ve duygusal değişim ve gelişimlere verilen isimdir. İkincil cinsel karekterlerin ortaya çıktığı, büyümenin hızlandığı, reglin ve sperm üretiminin başladığı ve doğurganlık yeteneğinin kazanıldığı bir zaman dilimidir.
İnsan hayatında ergenlik ile başlayan ve yetişkinliğin ilk dönemlerine kadar süren döneme denir. İnsanlar hayatlarının bu döneminde birçok fiziksel ve duygusal değişiklik yaşarlar.
Toplum tanımlarına göre ‘erkeksi’ veya maskülen özelliklere sahip kadınlar için kullanılan bir terimdir. Kişi kendini bu kavram ile tanımlamayı seçmediği sürece, başkasını tanımlamak için kullanılması aşağılayıcı olabilir.
Heteroseksüel cinsel ilişki sırasında erkekten atılan meni içerisindeki sperm hücrelerinin yumurta ile birleşmesini engelleyerek gebelikten koruyan kılıf. Ayrıca bireyleri cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (AIDS, frengi, bel soğukluğu gibi) korur.

Maskülen.

Cinsel ilişki sırasında penisin vajina veya anüsün içerisinde 1 dakikadan daha az kalmasından sonra istemsiz (kontrolsüz) şekilde boşalmanın gerçekleşmesi ve kişi tarafından arzu edilmeyen bu durumun 6 aydan daha uzun sürmesidir. Hemen her birey hayatının belli bir döneminde kısa süreli de olsa erken boşalma sorunu ile karşılaşabilmektedir. Bu tip kısa süreli erken boşalmalar genelde geçici olup ciddi bir rahatsızlık olarak görülmemektedir. Sorun 3 ayı, hatta 6 ayı geçtikten sonra tıbbi bir muayenenin ardından cinsel terapiye başvurulması önerilir.
Acil durum hapı olarak da bilinmektedir. Korunmadan gerçekleştirilen cinsel ilişki ya da kullanılan korunma yönteminin işlevsiz kalması (prezervatif patlaması, doğum kontrol hapının unutulması) durumunda sonrasında gelişebilecek istenmeyen gebeliğin engellenmesi için kullanılan haptır. Reçete ile satılmayan bu hapların, korunmasız cinsel ilişkiden sonra en kısa zamanda alınması gerekir. Çünkü haplar ne kadar erken alınırsa, etkisi o kadar fazla olur. Bu haplar bir doğum kontrol yöntemi değil, sadece acil durumlarda kullanılması gereken bir yöntemdir. Vajinal kanama, mide bulantısı, baş dönmesi, adet döngüsünde düzensizlik gibi yan etkileri gözlemlenebilir. Bu hap alınmış olsa da, bir sonraki cinsel ilişki mutlaka korunma yöntemi ile gerçekleşmelidir. Hap cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.
Bir yönelim olarak kişiyi ağırlıklı olarak ya da tümüyle kendisiyle aynı cinsiyette olan kişilere karşı romantik ya da cinsel çekimleri yaşamaya yönlendiren kalıcı kişisel nitelik olarak ifade edilir. Gey, lezbiyen, homoseksüel terimlerinin yerine de kullanılır.
Gaydar. Bir kişinin gey, biseksüel ya da heteroseksüel olup olmadığını anlamasını sağlayan yetenek veya içgüdüsel hissi] tanımlamak için kullanılan terim. "Gaydar", eşcinseller arasında "gey arkadaş arama" veya "gay arar" ifadeleriyle ile özdeşleşmiş bir sözcüktür. Sezgisel olrak görünüş ve tavırlarında eşcinsel olduğuna dair algı uyandıran kişiler içinde kullanılabilmektedir. Yine sözlü ve görsel tavırlarında cinsel yönelimlerini değerlendirmek, gözlemde bulunmak için gözlemde bulunan kişi veya kişilerce bireyin sezgisel yeteneğine atıfla ifade edilen kavram.
Üreme hücrelerinin üretildiği vücuttaki bir bölüm. Biyolojik bir erkek vücudunda üreme hücresi olan spermin üretildiği yer testislerdir. Biyolojik bir kadın n vücudunda üreme hücresi olan yumurtaların üretildiği yer ise yumurtalıktır.
Erekte halde değilken erekte olduğu zamanki boyuna yakın olan penislere verilen isim, argo bir tabirdir.