a

Ertesi gün hapı olarak da bilinir. Korunmadan gerçekleştirilen cinsel ilişki ya da kullanılan korunma yönteminin işlevsiz kalması (prezervatif patlaması, doğum kontrol hapının unutulması) durumunda sonrasında gelişebilecek istenmeyen gebeliğin engellenmesi için kullanılan haptır. Reçete ile satılmayan bu hapların, korunmasız cinsel ilişkiden sonra en kısa zamanda alınması gerekir. Çünkü haplar ne kadar erken alınırsa, etkisi o kadar fazla olur. Bu haplar bir doğum kontrol yöntemi değil, sadece acil durumlarda kullanılması gereken bir yöntemdir. Vajinal kanama, mide bulantısı, baş dönmesi, adet döngüsünde düzensizlik gibi yan etkileri gözlemlenebilir. Bu hap alınmış olsa da, bir sonraki cinsel ilişki mutlaka korunma yöntemi ile gerçekleşmelidir. Hap cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.

Ortaya çıkmak

Regl döngüsü

Regl kabı

Regl

Ergen
Kişi regl olmadan önce ya da olurken rahmin kasılması sonucunda deneyimlenen bir seri ağrı ya da rahatsızlık hissidir. Regl olan herkes tarafından farklı şekillerde deneyimlenebilir. Regl döneminde ağrı ve hassasiyet deneyimlenmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Bunların bir kısmı fiziksel bir kısmı psikolojik sebeplere dayalı olabilir. Ağrı deneyimliyorsan doktoruna danışmanı tavsiye ederiz. Bu dönemde doktor tavsiyesi olmaksızın ağrı kesici kullanmanı tavsiye etmeyiz.
Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu için kullanılan bir kısaltmadır. İnsan bağışıklık eksikliği virüsüne (HIV) ilişkin gerekli tedavi yürütülmediğinde ortaya çıkabilecek hastalıklar bütününe AIDS adı verilir. HIV tarafından zayıflatılan bir bağışıklık sistemi, enfeksiyon kapmaya ve bazı semptomlar göstermeye başlar. AIDS, HIV’den etkilenmiş bir insana koyulan bir tanıdır.
Birey ya da partnerlerin planlı şekilde, istedikleri zamanda, istedikleri sayıda çocuk sahibi olmaları ya da olmamaları, kişisel istek ve ekonomik olanaklarına göre çocuk sayılarını belirlemeleri ve doğum aralıklarını istek ve imkanlar doğrultusunda ayarlamalarına destek olan ve buna yönelik yapılan çalışmaların yürütüldüğü sağlık kuruluşları.
Genellikle ergenlik döneminde oluşan bakteri ve yağ kaynaklı, sivilceye benzeyen yumru veya yaralara denir. Akne genellikle insanların yüz bölgelerinde olur fakat boyunda, sırtta veya kalçada da çıkabilir. Tedavisi için kullanılabilecek bir çok ürün market veya eczanelerde bulunmaktadır. Herhangi bir ürün kullanmadan doktoruna danışmayı ihmal etme.
Cinsel davranışları aynı anda yapan birçok kişinin müdahil olduğu bir karşılaşma. Grup seks olarak da bilinir.

Lubunca beğenmek, bakmak, asılmak anlamında kullanılan kelime.

Genellikle kendini LGBTIQA+ olarak tanımlamayan fakat LGBTIQA+ bireylerin hak mücadelesine farklı şekillerde destek olan kişiler için kullanılan bir tabirdir. Bu kişiler, LGBTIQA+ dernekleri ya da gruplarıyla işbirliği içinde de çalışabilir.
Spermin genellikle bir tıp uzmanı tarafından rahime yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen döllenme yöntemidir. Yapay döllenme olarak da bilinir.

Argoda vulva ya da vajina için kullanılan bir terimdir.

Menopoz veya hamilelik nedenleri dışında herhangi bir nedenle menstrüel (adet) döngülerinin durmasına verilen isimdir. Birincil Amenore kişinin menstrüel döngü özelliklerini bulundurduğu halde hiç regl olmamasına denir. İkincil Amenore normal regl döngüsü olan bir kişinin hamilelik veya menopoz nedenleri dışında döngüsünün durmasına denir. İkincil Amenore’nin sebebi aşırı egzersiz, düşük yağ oranı, yeme bozuklukları, doğum kontrol hapının yan etkisi olabilir.
Penis veya başka herhangi bir objenin kişinin cinsel haz amacıyla anüsü ile birleşmesine denir. Halk arasında ters ilişki olarak da bilinir.

Analingus

Kişinin ağız ve/veya dilini partnerinin anüsünü uyarma amacıyla kullanmasını içeren bir cinsel davranıştır.
Anonim test kavramının anlamı kişinin yaptırdığı herhangi bir testin sonuçlarının kişinin ismi gizlenerek ve kodlar kullanarak iletildiğini ifade eder. Anonim test hizmetleri kişilerin daha rahat ve sık şekilde test olmalarına ve önyargı oluşumunu önlemeye destek olur.
Fiziksel görüntüdeki bozulmalar, kansızlık, regl olamama, çok zayıf olma tutkusu gibi görüntülerle karakterize olmaktadır. Bireylerin bir kısmı besin tüketimi kısıtlamasıyla beraber aşırı yoğun egzersiz de yapabilir. Anoreksiyaya çoğu zaman olumsuz beden algısı eşlik eder ve kişi ne kadar zayıf olursa olsun aynaya baktığında kendini kilolu görebilir. Anoreksiya nervozaya normal olmayan yeme davranışları ve yemek yeme ile ilgili anormal düşünceler eşlik eder. Psikolojik kökenli bir durum olmasından ötürü böyle bir durum fark edildiğinde bir psikiyatriste başvurulmalıdır.
Okul veya işyeri gibi alanlarda insanlara veya bir gruba karşı (ırk, yaş, cinsiyet, dini inanç, yeti, dış görünüş nedeniyle) yapılan ayrımcılığı bir suç olarak nitelendiren ve ayrımcılığa uğrayan bireyleri koruma altına alan yasalardır. Her ülkenin kendine ait ayrımcılık yasaları olabilir. Daha fazla bilgi için kendi ülkenizdeki ayrımcılık yasalarını araştırabilirsiniz.
Bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önler ve bazen de bakterileri öldürür. Antibiyotikler çok çeşitlidir. Reçeteli satılan bu ilaçları mutlaka doktorunun tavsiyesi üzerine kullanmalısın.
Rektumdaki açıklıktır/deliktir. Katı dışkı vücuttan bu açıklık sayesinde atılır.

Vajina veya skrotum ve anüs arasındaki doku alanı.

Cinselliğe ilgi duyan fakat romantik ilişkiler ya da hisleri olmayan kişi. Aromantiklik bir spektrum olup, pratikte kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Şemsiye kavramdır.
Cinselliğe ilgi hissetmeyen, ya da genelde partnerli cinsel davranışlara ilgi hissetmeyen kişilerin cinsel yönelimlerini tanımlamak için kullandıkları bir kavram. Aseksüellik bir spektrum olup, pratikte kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Şemsiye kavramdır.
Bir ya da birden çok kişiye doğru duyulan pozitif duygu, güç. Aşkın çok farklı türleri vardır.
Gebelik döneminde ya da doğumdan hemen sonra dış genital özelliklerinden yola çıkarak ve bebeğin cinsel kimliğini ve biyolojisinin ek özelliklerini hesaba katmadan verilen kız yada oğlan, ileride kadın ya da erkek olduğuna dair damga ya da işaret. Biyolojik cinsiyet olarak da bilinir. Kimi ülkelerde/kültürlerde genişlemekle birlikte çoğunlukla iki cinsiyet ile sınırlıdır.
Bir partner ile seks yapma isteği olan kişi için kullanılan argo bir terim
Regl, menstruasyon. Regl olan kişilerin bir kısmı regl döngülerini aybaşı olarak adlandırmaktadır. Ay’ın kendi döngüsü ile kişilerin regl döngüsü arasındaki ilişkiden hareketle aybaşı denmektedir.
Cinsel yönelim, cinsiyet, cinsiyet kimliği, ırk, renk, ulusal köken, din, cinsiyet ifadesi, engellilik, yaş gibi nedenlerden dolayı kişilerin deneyimledikleri ya da direkt olarak onlara yapılan olumsuz muamele. Ayrımcılık bireylere ya da gruplara yönelik olabilir.
Memeler için kullanılan argo bir terim.
Cinsel heyecan duyan kişiler için kullanılan argo terim.
Fazla seks düşünen bir kişi için kullanılan küçük düşürücü ve türcü argo bir terim.