cinsel kimlik

Bu zaman zaman trans kişiler, yani doğumda atanan cinsiyeti ile cinsiyet kimliği birbirine paralel olmayan kişiler için kullanılır. Trans kimlikteki kişiler zamanında bir bozukluğa sahip olarak değerlendirilmiş olsalar da, bozukluk değildir, insan çeşitliliğin içine dahil bir oluştur.
Genellik ergenlik döneminde, yani bireyin cinselliğini yeni keşfetmeye başladığı dönemde gençler cinsel kimlikleriyle ilgili kafa karışıklığı yaşayabilir. Kişi cinsel yöneliminden, kendini ne şekilde hissettiği ve tanımladığından emin olmayabilir. Bu dönemi atlatmanın yolu ise kişinin cinsel kimlik konusunda bilgilenmesinden ve aklındaki soru işaretlerinin cevaplarını almasından geçer. Çevrende güvendiğin birine bu konuda danışabilir yada bir uzmandan destek alabilirsin. Unutmaman gereken ise büyüme sürecinde vücudunun, beyninin, kimliğinin değişimlerden geçiyor olduğu ve kendini buluyor olduğu. İkincisi de, cinsel kimliğin çok akışkan ve değişken olduğunu asla unutma. Bazı kişiler için her şey çok net olabilir, bazıları içinse kendilerini tanıyıp anlamaları zaman alabilir. Bu dönemde kendini belli bir kavram ile tanımlamak zorunda değilsin, kendine zaman verebilirsin.
Asıl adı transvestizm olan bu kavram, belli zamanlarda ya da çoğunlukla kendini tanımladığından farklı bir cinsiyetten gibi ifade etmek, o cinsiyete ait giysilerin giyilmesi ve o cinsiyet kimliğindeki gibi davranılması isteğidir. Kalıcı değişim ve bununla ilgili hormonal/cerrahi tedavi isteği yoktur. Orijinal adı “crossdresser” yani “karşıt giyicilik” olan transvestizme, halk arasında travesti denir. Travesti denildiğinde çoğunlukla kadın kıyafetleri giyen erkekler akla gelse de bu tanım her cinsiyet kimliğinden kişi için kullanılabilir. Travesti ayrıca transgender ile karıştırıldığı için zaman zaman hatalı şekilde transgender yerine de kullanılır.
Trans kişilerin doğumda atanan cinsiyetleriyle (cinsel organlarına bağlı olarak belirlenir) cinsiyet kimlikleri (kişinin kendini kadın, erkek ya da akışkan, vb. hissetmesi gibi), yani kendilerini ait hissettikleri cinsiyet aynı değildir. Örneğin bir birey penis ile dünyaya gelmiş olabilir, fakat kendini kadın olarak tanımlıyor olabilir. Bazı trans bireyler, hormon tedavileri, ameliyat gibi yöntemlerden faydalanarak vücutlarında değişiklikler yapmak isteyebilirler. Bazıları ise vücutlarından memnundurlar.
Cinsiyet geçiş sürecinde alınan hormonlar doktor gözetiminde verileceği için sağlıksız değildir. Bu sürecin elli bir prosedürü vardır yani kişi kendi başına gidip belli hormonları alamaz. Dozu, süresi ve zamanlaması bir uzman ile beraber ayarlanır.
Tipik kadın ya da erkek anatomik cinsiyet özelliklerinden (kromozomal, iç ya da dış genital organlar) farklı özelliklere sahip bireyleri ifade eden şemsiye bir kavramdır. İntersekslik tek tip bir varoluş değil, birçok çeşidi olan bir seri varoluş ve deneyime denilebilir. İnterseks kişiler doğuştan XX veye XY kromozomları haricinde bir kromozomlara sahip olabilirler. Bu, fazla ya da az kromozom sayısı demek değildir. Bazı interseks kişiler ise dış genital organlarında çeşitlilik görülebilir. Yani gelişimsel olarak penis ile vulvanın arasında bir düzlemde gelişimini tamamlamış bir organ görülebilir. Aynısı iç üreme organları için de geçerli olabilir. Toplum içinde zaman zaman çift cinsiyetli ya da çift cinsel organa sahip gibi kavramlar doğru değildir.
Bebek ve çocukların bedenlerine işlevsel anlamda gerekli olmayan operasyonların yapılması kişilerin bedensel haklarına aykırıdır. Bu, interseks bebekler için de geçerlidir. Dış genital organları tipik şekilde (yani bariz bir penis ya da baris bir vulva) olarak oluşmamış kişilerin cinsel organlarına (idrar yolunda tıkanma, ya da benzeri sağlığı tehlikeye atan bir durum olmadığı sürece) operasyon yapılmamalıdır. Yani kişinin cinsel organı nasıl doğduysa o şekilde kalır, kimse bebek adına bir karar vermez. Söz konusu bebeğin cinsiyet kimliği gelişmeden ve geri dönüşü olmayan bir operasyona onay vermeden yapılan her müdahale söz konusu bebeğin hayatını ilerleyen zamanlarda çok daha zor hale getirebilir.
Kesinlikle yaşayabilir hatta birçok sağlık örgütü interseks olarak doğan bebeklere tıbbi bir müdahale yapılmamasını tavsiye eder. Bazı ülkeler interseks bebeklere cerrahi müdahale yapılmasını yasaklamıştır İnterseks bebeklerde tipik özelliklerde bir cinsel organla doğan bebeklere kıyasla daha fazla sağlık sorunu gözlemlenmez.
İnterseks olan kişilerin de insanların geri kalanında olduğu üzere cinsel organları ve bedenlerinde sinir uçları vardır dolayısıyla interseks olan kişiler cinsel haz alabilir.
Bilimsel adı interseks olan durum, halk arasında hermafrodit olarak da bilinir. Ancak hermafrodit kavramı doğru bir kavram değildir; çünkü biri kadın biri erkek olan yunan tanrıları Hermes ve Afrodit’in isimlerinin birleşiminden oluşur. Bu da sanki interseks bireylerin hem kadın hem de erkek olmaları gerektiği, ve neredeyse mitolojik bir karakter olduklarını ima eder. İntersekslik toplumun 1.7%’sinin deneyimini yansıtır, yani hiç de nadir değildir.

vajinal zar

Zar, genellike vajinal girişin kenarlarını bir çerçeve gibi saran çok ince ve esnek bir deri dokusudur. Dışarıdan bakılarak görülemez.
Zarın kanıtlanan herhangi özel bir amacı yoktur. Fakat en fazla kabul gören amacı, mikroorganizmaların vajina içine girişini önlediği yönündedir.
Herkesin vücudu birbirinden farklı olduğu için zarlar da çeşit çeşit olabilir. Kimi zarlar çok incedir, kimisi biraz daha kalın. Bazıları vajinal girişin bir kısmını kaparken, diğerleri yok denecek kadar esnek ve ince olabilir.
Hayır.
Zar olan vücutlarda vajinanın içinde yer alır. Anal seks ise anüs yoluyla yapılır, bu yüzden anal ilişki zarda bir değişikliğe sebep olmaz.
Zarın yapısı, esnekliği, şekli, kalınlığı kişiden kişiye göre değişir. Kimi zarlar çok esnektirler, bu yüzden cinsel birleşme esnasında yırtılmaz. Hatta bazı zarlar ancak doğum esnasında, bebek vajinadan geçerken yırtılır. Dolayısıyla ilk cinsel ilişki sırasında bazı kişilerde zarın olduğu gibi kalması oldukça normaldir.
Kimi kişide kanama meydana gelirken kiminde kanama olmayabilir. Bakire olma hali cinsel ilişki yaşamamışlık halidir, zarın olup olmaması durumu değil.
Bazı insanlarda spor esnasında, ata ya da bisiklete binerken esneyebilir veya yırtılabilir.
Zarın yapısı herkeste farklı olduğu için ne zaman ve ne şekilde yırtılacağı da kişiden kişiye göre değişir. Zarın kendisi hissiz bir yapıya sahip olup, vajinal girişe bağlı olduğu yerlerde sinirler bulunmaktadır. Eğer rahat bir birleşme gerçekleşiyorsa (partnerlerin rahat hissettiği ve bol bol kayganlaştırıcı kullanılan) zar kısmında bir acı hissedilmez. Fakat bazı zarların yapısı daha az esnek veya kalın olabileceğinden kişiye biraz acı verebilir.

regl

Regl sadece rahmi olan kişiler, yani çoğunlukla kız/kadınlar, tarafından deneyimlenir ve kişinin sağlıklı bir gelişim sürecinde olduğunun son derece doğal bir göstergesidir.
8-15 yaş arasında değişebilir; ortalama 11-13 yaş arasında ilk defa regl olunur.
Genellikle insanlar 28-35 günde bir regl olur. İlk defa regl olduktan sonra bir süre düzenli regl olmayabilirsin, endişe etme. Birçok kişinin regl döngüsü zamanla düzene girer. Regl döngüsü dış faktörlerden, beslenme düzeninden, stresten etkilenebilir.
Ortalama 5-7 gün sürer. Zaman zaman daha kısa ya da uzun da sürebilir.Sıvı miktarı: Regl sırasında vücuttan atılan sıvının yoğunluğu ve miktarı kişiden kişiye değişir. Sıvı miktarı günden güne de değişebilir; genellikle ilk iki gün diğer günlere göre daha yoğun sıvı çıkışı gözlenir. Sıvı vajinadan damlalar şekline çıkar.
Önce pedi tekli paketinden ayır. Yapışkanlı kısmı külodunu ortalayacak şekilde külodunun bacak arasında kalan kısmına yapıştır. Pedin eğer kanatlıysa, kanatları tutan ortadaki kağıt parçasını da ayır ve kanatları külodunun dış kısmını saracak şekilde yapıştır.
Pedini yaklaşık 3 saatte bir değiştirmelisin. Sıvının yoğun olduğu günlerde daha sık değiştirmen de gerekebilir.
Pedini iç çamaşırından ayırdıktan sonra tuvalet kağıdına sarıp çöpe atabilirsin. Tuvalete atma; tıkarsın!
Ellerini yıka, tamponu tekli paketinden çıkar ve bükülmüş vaziyette duran ipi düz hale getir. Oturarak tamponu mümkün olduğunca ipe yakın tarafından tutup vajinaya yerleştir. Sonrasında tamponun dışarıda kalan kısmını yavaşça destekle ve parmağının yettiği yere kadar it (eğer tamponu yerleştirdikten sonra dik duruma geldiğinde tamponu hala hissediyorsan yeterince itmemişsin demektir). Tampon yerleştikten sonra ipin dışarıda sarktığından emin ol; bu ipi tamponu çıkarmak için kullanıyor olacaksın.Aplikatörlü tamponda ise tamponu paketinden çıkardığında pamuklu kısmın plastikle kaplı olduğunu göreceksin. Plastik kısmı vajinaya yerleştir; aplikatör sayesinde parmağını kullanmana gerek kalmayacak. Plastik kısım tamamen içeri girdiğinde (bir şırınga ucu gibi olan kısım dışarıda kalacak) dışarıda kalan kısmı tıpkı bir şırınga gibi ittir; böylece asıl tampon içeri yerleşmiş olacak. Şırıngayı tamamen ittirdikten sonra plastik kısmı yavaşça geri çekebilirsin.
Regl döneminde şekerli yiyecekler tüketmenin regl dönemine herhangi bir etkisi yoktur. Fakat bazı kişilerde regl döneminde hormonlar sebebiyle tatlı yiyecekler tüketme ihtiyacı normalden fazla olabilir. Böyle zamanlarda aşırıya kaçmadan tatlı krizini söndürecek gıdalar tüketilebilir. Katkı maddeli, işlenmiş şekerli yiyecekler yerine daha doğal besinleri tercih edebilirsiniz.
Hayır, herkesin regl düzeni ve regl oluş şekli birbirinden farklıdır. Bazı insanlarda regl dönemi daha sancılı geçerken bazı insanlar daha hafif ve sancısız geçebilir. Dolayısıyla bu durumda bir anormallik yoktur.
Genellikle insanlar 28-35 günde bir regl olur. İlk defa regl olduktan sonra bir süre düzenli regl olmayabilirsin, endişe etme. Birçok kişinin regl döngüsü zamanla düzene girer. Regl döngüsü dış faktörlerden, beslenme düzeninden, stresten etkilenebilir.
Beklenen adet döneminden 4 gün önce kullanılmaya başlanabilir. Bu ilaçların değişik formları bulunmakla birlikte, bazısı günde 2 tane, bazısı günde 3 tane alınmaktadır. Bu erteleme işlemi çok uzun süreli değil, en fazla 10 güne kadar uygulanmalıdır. Daha fazla yapılırsa bazı yan etkiler görülebilir. Herhangi bir ilaç kullanmadan doktoruna danış.
Menstrual kap kullanmanın herhangi bir zararı yoktur, dünyada birçok kadın bu kaplardan kullanmaktadır. Ayrıca regl döneminde tamponlardan ve pedlerden kaynaklı kağıt tüketimini azalttığı için çevre için de son derece yararlı bir ürün.
Regl dönemi genellikle en az 3, en fazla 7 gün sürer. Fakat herkesin regl döngüsü farklı olduğundan regl süreleri de kişiden kişiye değişir. Özellikle ergenlik döneminde regl döngüsü bazen değişken olabilir veya regl süresi normalden uzun veya kısa sürebilir.
Hayır böyle bir şey mümkün değildir.
Regl olma yaş genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır. Her kişinin vücudu farklıdır ve her zaman regl olursa, bu onun için normal olandır.
Kız çocuklarında regl ağırlı olarak 9-12 yaşlarında başlar. Genellikle 18 yaşına kadar regl olmuş olunur Fakat daha önce veya daha geç regl olanlar da vardır.
İnsanlar regl olduklarında normalden daha stresli ve yorgun hissedebilirler fakat regl olan insanların özel olarak erkekleri etkilediğini söyleyemeyiz.
Regl olmakla ilgili toplumda birçok olumsuz mesajla karşılaşmak mümkün, bu yüzden de regl olduğunuzda utanman gerektiğine inanıyor olabilirsin. Fakat regl olmak ne kirli bir şeydir, ne sağlıksız ne de utanç verici; tam tersine vücudunun sağlıklı olduğuna işarettir.
Regl olduğunu kiminle paylaşıp paylaşmayacağın senin tercihindir. Fakat partnerinle cinsel ilişki yaşayacaksanız veya yakınlaşacaksanız, regl olduğunu önceden bilmesi konfor, sınırların belirlenmesi ve partnerinin onayı için önemlidir.
Çok fazla alınmadığı müddetçe ağrıyı dindirmek için ağrı kesici kullanılabilir; fakat ağrı kesici mutlaka doktora/eczacıya danışarak içilmelidir. Bunun yanında kasıklara sıcak su torbası koymak, dizleri göğse doğru çekerek uzanmak da ağrıyı hafifletme yolları arasındadır
Ergenlik döneminde regl düzensizlikleri olabilir; normalden daha sık veya daha uzun aralıklarla regl olunabilir. Ayrıca stresli dönemlerde, mevsim geçişlerinde veya şehir/ ülke değiştirildiğinde regl düzeni bozulabilir. Fakat bu durum uzun süre düzelmezse jinekoloğa görünmekte fayda vardır.
Spor yapmak kan dolaşımını hızlandırdığı için menstrual krampları da bir miktar azaltabilir. Regl sancılarının en büyük tetikleyicilerinden biri de strestir. Bilindiği gibi düzenli spor yapmak stresi kontrol altına almayı kolaylaştırdığından regl dönemindeki sancılara da etkisi daha az olabilir.
Cinsel ilişkinin ve orgazm olmanın regl sancısına iyi geldiği bilimsel araştırmaların desteklediği bir bilgidir. Regl döneminde cinsel ilişki deneyimlemek ise kişinin kendi kararına bağlıdır.
Bu tamamen kişi ve partnerine bağlı bir karardır. Kimi insanlar dini sebeplerden dolayı cinsel ilişkiye girmemeyi seçebilir. Partnerini bilgilendirdiğin, kendini rahat hissettiğin ve korunduğun sürece ilişkiye girilebilir.
Regl dönemi ergenlik dönemindeyken düzensiz olabilir, fakat zamanla düzene girer. Bunun dışında stres, hava değişimi, düzensiz ve sağlıksız beslenme, seyahat etmek veya hormonal dengesizlik gibi faktörler de regl düzenini etkileyebilir. Bu yüzden bu durumun uzun sürmesi halinde bir jinekoloğa görünmek gerekir.
Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde, adet düzenini ve gününü denkleştirebilmek daha kolay olur. Birinci kutu bittiğinde ara verilmeden ikinci kutuya geçerek, geciktirmek istediğin gün süresince ilacın kullanılmasına devam etmen gerekir. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danış.
Regl döneminin gecikmesi için rahim iç tabakasına etki eden ilaçlardır. Adet gecikmesine yardımcı olan bu ilaçların yumurtlamaya herhangi bir etkisi yok. Sadece rahim iç tabakasına etki ederek kanamanın başlamamasına yardımcı olur.
Regl geciktirici ilaçlar ile ilgili yaygın birtakım yanlış inançlar var. Düşünülenin aksine hormonal bir probleme, çocuk sahibi olmada herhangi bir olumsuz etkiye ya da kilo almaya sebep olmazlar. Sadece adet günü değiştiği için adet düzeni de buna uygun olarak şekillenir. İlaç kullanımı sırasında kişide sinirlilik, şişkinlik, kabızlık, gerginlik, baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir. Ancak bu etkilerin hiçbiri kalıcı etkiye sahip değil. İlaç kullanımı bittikten sonra geçer.
İlaç kullanımı tamamlandıktan sonra bir iki gün içerisinden tekrar kanaman başlar.
Regl gününden en az dört gün önce ilacı kullanman gerekir. Regl gününe dört günden az varken adet geciktirici ilacı kullanırsan beklenen etki gerçekleşmeyebilir. Ancak bazen gerçekleşe de bilir. İlacın kullanımından sonra lekelenme görülebilir, bu endişe edilecek bir şey değil. Etki edebilmesi için ilacı düzenli kullanman ve gün içerisinde almayı unutmaman gerek. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danış.
Bunun gibi bir durumda memelerde şişme, vücutta ödem hissi oluşabilir. Sık görülen başka yan etkiler ise adet gününde uzama ya da kanamada artış meydana gelmesidir. Bunların dışında çok belirgin olacak şekilde yan etkilere rastlanmaz. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danış.
Ciddi anlamda değişiklikler olmaz. Vücutta gerginlik hissi ve adet dönemi öncesinde hissedilen dolgunluk gibi memelerde hafif bir dolgunluk, ilacın etkisiyle biraz daha fazla hissedilebilir. Ancak bireysel farklılıklar var, bu değişimler tüm bireylerde yaşanacak diye bir şart yok. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danış.
Kanama görülmüyorsa ilaç etki etmiş demektir. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danış.
Regl geciktirici ilaçlar korunma yöntemi değildir, sadece regl olmayı bir süre geciktirir. Dolayısıyla bir korunma yöntemi kullanılmazsa gebelik ve enfeksiyon bulaşma riski vardır.
Süre ile ilgili olarak kaynaklarda bir sınır bulunmamakla birlikte doktorlar bu ilaçların çok sık kullanılmasını önermiyor. Yılda iki, çok mecbur kalındığında en fazla üç kere kullanılmasının normal olduğu kabul ediliyor. Doğal döngüyü bozmamak adına regl geciktirici ilaçları daha az kullanmalısın. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danış.
İlacı kullandıktan sonra ilk kanamanın olması ile beraber, vücudun kendine yeni bir döngü oluşturur ve o şekilde devam eder. Yani ilacı kullandıktan sonra ilk defa hangi gün regl kanaman olduysa bir sonraki ay yine aynı gün olur. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danış.
Bazı kişilerde ilaç kullanımından önce doktora danışılarak ultrason ile rahim içinin ölçülmesine ihtiyaç duyulur. Rahim içi inceleme altına alındıktan sonra doktorlar inceleme sonucuna uygun olarak bir ilaç önerirler.

cinsel organlar

Biyolojik kadın cinsel organının adı vulva iken erkek cinsel organının adı penistir. Kadın cinsel organı ile ilgili en sık yapılan yanlış bu organa vajina denmesidir. Halbuki vajina vulvanın yalnızca bir parçasını oluşturmaktadır.
Eğer bu durum sağlığınla ilgili (üreme veya cinsel sağlık) bir problem yaratmıyorsa penisin asimetrik olmasının herhangi bir zararı yoktur.
Et penisine sahip kişilerin penisleri en sönük halinde dahi ortalama 10 cm civarında olduğu bilinmektedir. Et penisinin sertleşmiş hali, sönük halinin ortalama 1,2-1,4 katı kadar büyüyebilir. Kan penisine sahip kişilerin penisleri en sönük hali ortalama 4-6 cm civarı olduğu bilinmektedir. Kan penisinin sertleşmiş hali, sönük halinin ortalama 2-4 katına kadar büyüyebilirler.
Penisin içinde bir kemik bulunmadığı için kırılması da aslında mümkün değildir. Penis kırılması adı verilen durum ise peniste ereksiyonu sağlayan dokuları çevreleyen kılıfın yırtılması anlamına gelir. Penisin zorlandığı, ani ve ters hareketler yapılan, değişik veya zorlu pozisyonlarda gerçekleşen cinsel ilişkiler esnasında; kontrolsüz yapılan mastürbasyon sonucunda penis kırılması gerçekleşebilir. Kendi kendine geçecek bir durum değildir, böyle bir durumda mutlaka doktora gitmelisin.
Penis kırılması mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi gecikmezse ve doktor kontrolünde ilerlenirse, penis tamamen iyileştikten sonra, doktorun da izniyle belirli bir süre sonra tekrar cinsel ilişkiye girebilir.
Hayır değildir. Vulva kadın cinsel organının tamamına verilen isimdir; klitorisi, iç ve dış dudakları ve vajina girişini bünyesinde barındırır. Vajina ise rahimden sonra dışarıya açılan bir kanaldır. Burası regl döneminde kanın dışarıya ulaşmasını sağlayan, doğum esnasında da bebeğin geçişini sağlayan bir yoldur. Aynı zamanda cinsel birleşme esnasında penisin yerleştiği yerdir.
Bir fark yoktur, ikisi de kadın cinsel organı anlamında gelmektedir. Valva, vulvanın ingilizce okunuşudur.
Vajina oldukça esnek bir organdır. Penis girişi esnasında penise yer açabilecek kadar genişlediği gibi doğum esnasında da bebeğin geçebileceği kadar esneyebilir. İçinde penis veya herhangi bir obje olmadığında ise eski halini alır. Ancak birden fazla doğum yapmış kadınlarda yıllar sonra genişleme görülebilir.
Spekulum normal şartlarda can yakan bir alet değildir; sadece metal olması sebebiyle biraz soğuktur, bu da ilk temasta biraz rahatsızlık verebilir. Eğer kişi rahatlamış bir şekilde muayeneye izin verirse, spekulumun içeri girişi de rahat olacağı için herhangi bir acı hissedilmez.
Evet gerekir. Ergenlik döneminden itibaren vulva ve vajinası olan herkesin jinekoloğa düzenli olarak görünmesi gerekir.
Üroloji, erkeklerde üreme ve boşaltım sistemi ile ilgili hastalıklarla; kadınlarda idrar yolları ile ilgili hastalıklarla ilgilenir. Jinekoloji ise kadın cinsel organı ve üreme sistemi ile ilgili hastalıklarla ilgilenir.
Eğer 18 yaşından büyüksen kimse senin tedavi bilgilerine ulaşamaz.
Hayır olmaz.
Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi memeler vardır, sadece farklı gelişim gösterirler. Bu yüzden kadınlardaki kadar yaygın olmasa da erkeklerde de meme kanseri riski vardır.

ilişki türleri

Cinsellik partnerlerin birbirlerine daha yakın olmasını, daha yoğun duygular yaşamalarını sağlar. Fakat kendi kararlarıyla çeşitli sebeplerden ötürü (partnerlerin cinsel yönelimi, kişisel ve geleneksel değerleri vb.) cinsellik yaşamamayı tercih eden partnerler de olabilir ve bu o kişilerin birbirine bağlı olmadığı anlamına gelmez.
Bazen çiftler kendi kararlarıyla cinsellik yaşamamayı tercih edebilirler; iki taraf için de problem yoksa ilişkinin devam etmemesi için bir sebep yoktur. Bazen de kişiler sahip oldukları değerler sebebiyle evlenmeden önce cinsellik yaşamamayı tercih edebilirler ya da belli dönemlerde sağlık ya da başka bir sebepten cinsellik deneyimlemeyebilirler. Bir ilişkiyi ilişki yapan tek şey cinsellik olmak zorunda değildir
Partnerlerin birbirleriyle nasıl ve ne zaman temas edecekleri veya cinsellik yaşayacakları yalnızca partnerlerin ortak kararına bağlıdır. Bir taraf cinsellik yaşamak istiyor ve diğer taraf henüz erken olduğunu düşünüyor olabilir. Burada önemli olan partnerlerin birbirleriyle açıkça konuşmaları ve iki tarafın da memnun olacağı şekilde cinsel davranışların düzenlenmesidir.
Bu konu üzerinde çok fazla teori vardır. Özetle, bir insandan duygusal olarak hoşlanmakla cinsel anlamda çekim hissetmek, ya da ten uyumunun varlığını hissetmek bazıları için aynı anda gelişse de bazıları için birbirinden farklı şekillerde gelişebilir.
Bunun toplumda cinsellikle ilgili üstümüze yüklenen olumsuz anlamlardan, sevgilinin senin hoşuna giden şekilde davranmamasına, ilişki sorunlarından sağlığa kadar birçok sebebi olabilir.
Böyle bir genelleme yapılamaz. Partlerlerin birbirleriyle ilişkiden beklentileri konusunda açık olmaları ve cinsellik deneyimlemek için hisleri konusunda yalan söylememeleri bu süreci daha açık ve dürüst şekilde deneyimlenmesine destek olur.
Bu durum kişinin değerleriyle alakalı bir durumdur. Kimi insanlar sadece fiziksel haz duymak amacıyla aşk ya da sevgi hissetmeden cinsel ilişki yaşamayı tercih ederken, kimi insanlar cinsel ilişki yaşamak için mutlaka karşısındakine bir şeyler hissetmeyi ister. Dolayısıyla bunun doğrusu veya yanlışı yoktur; kişinin beklenti ve istekleriyle alakalıdır.
Bazen fiziksel temas ve hazlar karşımızdakine karşı aşk veya sevgi hissetmemize yol açabilir. Fakat her cinsel ilişkinin böyle bir sonucu olmak zorunda değildir. Bu yüzden cinsel ilişkiye girdiğin bir kişiye aşık olman gerektiği veya o kişiyle sevgili olman gerektiği sonucuna varmamalısın.
Cinsel ilişkiye ne zaman girilmesi gerektiğine dair ideal bir zaman yoktur. Bu tamamen ilişkiyi yaşayan kişilerin kararıyla ilgili bir durumdur. Eğer iki tarafın da onayı varsa ve cinsel ilişkiye girmek istiyorlarsa, ilişkinin hangi evresinde yaşandığının bir önemi yoktur. Önemli olan iki tarafın da istekli ve hazır hissediyor olmasıdır, ve tabi ki partnerlerin korunuyor olmasıdır.
Hayır, tam tersi karşılıklı hoşlandıklarınızı, hoşlanmadıklarınızı konuşarak cinsel ilişkiyi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Partnerlerin cinsel ilişki konusunda birbirlerine karşı açık olması daha keyifli ve güvenli bir cinsel ilişkiyi beraberinde getirir.
Kadınların cinsellik konuşması, yaşaması veya bu konuda ilk adımı atan taraf olması son derece doğal olsa da, toplumda kadınlara biçilmiş toplumsal cinsiyet rolleri sebebiyle uygun görülmemektedir. Yıllar boyu bu şekilde oluşan algı bugün kırılmaya çalışılsa da günümüzde hala bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Bu algı sebebiyle kadınlar konu cinsellik olunca arka planda kalmaya mecbur olmuşlar, erkekler de cinselliği daha rahat dile getirdikleri ve daha rahat yaşadıkları için sanki yalnızca cinsellik için ilişki kuruyorlarmış önyargısına maruz kalmışlardır. Halbuki erkekler cinselliği diğerlerinden daha fazla istiyor veya sadece cinsellik için yaşıyor değiller. Bu yüzden sen de ilişkilerinde bu önyargıyla hareket etmemeye çalışmalısın.
Cinsel ilişki yaşanan partnere karşı güçlü bir bağlılık hissetmek çok normaldir; özellikle de kişilerin ilk cinsel deneyimi ise. Fakat eğer partnerler arasında uyumsuzluk varsa ve ilişkiyi yürütmek istemiyorlarsa (ya da taraflardan biri ilişkiden mutsuzsa ve bitirmek istiyorsa), sırf cinsel ilişki yaşandığı için ilişkiye devam etme zorunluluğu yoktur. Partnerinle cinsel ilişki yaşamış olmanız, ömür boyu birbirinize ait olduğunuz anlamına gelmez.
Biriyle cinsel ilişki yaşamak her zaman onunla sevgili olunduğu anlamına gelmez. Bazen insanlar sadece fiziksel çekim hissettikleri için birlikte olurlar ve sevgili olmak istemezler. Bazı insanlar için ise cinsel ilişki yaşamak için kesinlikle sevgili olunması veya evlenilmesi gerekiyor olabilir. Bu yüzden partnerinle açık iletişim kurmaya çalış ve ilişki düzeyinizi kendi varsayımların üzerinden değil, partnerinle kurduğun iletişim üzerinden belirlemeye çalış. Sevgili olup olmadığınız net değilse, cinsel ilişki yaşadıktan hemen sonra sevgili gibi davranmaya başlaman, ilişkinizi olumsuz etkileyebilir.
Partnerlerin aralarında cinsellik konuşması cinsel ilişkiyi kötü etkilemekten ziyade, olası problemlerin önüne geçer ve partnerlerin birbirlerinin nelerden hoşlandıklarını ve hoşlanmadıklarını keşfetmelerini sağlayarak daha keyifli bir cinsel hayatın kapısını açar. Bu yüzden bol bol konuşmaya devam!

flört şiddeti

Öncelikli olarak bu durumla ilgili çevreni, aileni ve arkadaşlarını haberdar etmelisin. Böyle bir durum senin de güvenliğini tehlikeye sokabilir. Arkadaşının çevresini,ailesini, arkadaşlarını bu durumdan haberdar etmeli ve gerekli noktada adli sürece de başvurarak durumu yetkili birimlere bildirebilirsin.
İlişkinde şiddet olduğunu düşünüyorsan kendine fiziksel ve duygusal olarak daha fazla zarar vermemek için ilişkini mümkünse, güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde bitirmende fayda vardır. Bu süreçte tanıdığın ve güvendiğin kişilerden destek almak süreci kolaylaştırabilir. Şiddete maruz kalan birçok kişi ilişkisini birçok farklı sebepten sonlandıramayabilir. Bunda utanılacak bir şey olmadığı gibi, bu destek almana ve güvenli şekilde ilişkiden uzaklaşmak için plan yapamayacağın anlamına gelmez. Bazen kişi partnerini incittiğini, ona duygusal şiddet uyguladığını fark etmeyebilir; böyle durumlarda problemlerin konuşarak ortadan kalktığı da görülebilir. Ancak partnerin hiçbir uyarını dikkate almadan duygusal şiddet uygulamaya devam ediyorsa veya partnerinden diğer şiddet biçimlerini (fiziksel, cinsel veya sanal) bir şekilde görüyorsan ilişkini bir plan yaparak sonlandırman gerekir. Bunun için destek olabileceğin kaynaklar: Mor Çatı, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, bir avukat, okul rehber öğretmenin
Cinsel ilişkinin her çeşidi karşılıklı saygı ve onay çerçevesinde olmalıdır. Eğer anal ilişki yaşamak istemiyorsan, bunu açık açık partnerinle paylaşman gerekir. İstenmeyen her cinsel ilişki cinsel istismardır. Karşındaki kişi sevgilin, hatta eşin bile olsa seni istemediğin bir ilişkiye zorlama hakkına sahip değildir.

ayrılık

Öncelikli olarak bu durumla ilgili çevreni, aileni ve arkadaşlarını haberdar etmelisin. Böyle bir durum senin de güvenliğini tehlikeye sokabilir. Arkadaşının çevresini,ailesini, arkadaşlarını bu durumdan haberdar etmeli ve gerekli noktada adli sürece de başvurarak durumu yetkili birimlere bildirebilirsin.
Vajinaya penisten gelen sıvı, yani meni girişi olmadıysa gebelik veya enfeksiyon riski yoktur. Ancak eğer kıyafetlerin kapsamadığı bir bölgede enfekte olmuş bir alan var ise tenden tene geçen enfeksiyon türleri de olduğundan enfeksiyon bulaşma riski olabilir.
Cinsel ilişki yaşanan partnere karşı güçlü bir bağlılık hissetmek çok normaldir; özellikle de kişilerin ilk cinsel deneyimi ise. Fakat eğer partnerler arasında uyumsuzluk varsa ve ilişkiyi yürütmek istemiyorlarsa (ya da taraflardan biri ilişkiden mutsuzsa ve bitirmek istiyorsa), sırf cinsel ilişki yaşandığı için ilişkiye devam etme zorunluluğu yoktur. Partnerinle cinsel ilişki yaşamış olmanız, ömür boyu birbirinize ait olduğunuz anlamına gelmez.

onay

Cinsel ilişki yaşamak iki taraflıdır; her bir partnerin ne istediği, nasıl rahat ve güvende hissettiği çok önemlidir. Kendini rahat, mutlu ve güvende hissetmediğin bir cinsel ilişkiyi yaşamak zorunda değilsin. Partnerine böyle bir cinsel ilişkiden zevk alamayacağını ve huzursuz olacağını açıkça belirtmelisin.
Hayır, tam tersi karşılıklı hoşlandıklarınızı, hoşlanmadıklarınızı konuşarak cinsel ilişkiyi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Partnerlerin cinsel ilişki konusunda birbirlerine karşı açık olması daha keyifli ve güvenli bir cinsel ilişkiyi beraberinde getirir.

cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Sevgilinin eli temiz ise herhangi bir tehlike yoktur. Ancak sevgilinin vücudunda veya bedeninin herhangi bir yerinde enfekte olmuş bir bölge varsa (mantar, siğil vb.) ve önce bu bölgeye dokunup sonra cinsel organına dokunursa bakteri veya virüslerin bölgeden bölgeye geçmesine yol açabilir.
Vajinaya penisten gelen sıvı, yani meni girişi olmadıysa gebelik veya enfeksiyon riski yoktur. Ancak eğer kıyafetlerin kapsamadığı bir bölgede enfekte olmuş bir alan var ise tenden tene geçen enfeksiyon türleri de olduğundan enfeksiyon bulaşma riski olabilir.
Öpüşerek bazı enfeksiyonların yayılması mümkündür. Örneğin Herpes (HSV) ağızdan ağıza bulaşabilir.
Eğer birbirinizden başka kimseyle cinsel ilişki yaşamıyorsanız elbette birbirinize enfeksiyon bulaştırma ihtimali ortadan kalkar. Fakat bazı virüslerin kuluçka süresi çok uzundur ve kan testinde henüz görünmüyor olabilir.
Vajinal akıntılar, özellikle de ergenlik döneminde yoğun olarak hemen her gün karşımıza çıkabilir. Eğer bu akıntılar renksiz veya beyaza yakın bir renkte ve kokusuz ise, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, kanama ve gibi belirtiler yoksa endişe edilecek bir durum yoktur. Bu akıntılar vajinanın kendini temizlemesi ve enfeksiyonlara karşı koruması sonucu gerçekleşir ve son derece doğaldır. Fakat koyu sarı, yeşil, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, beyaz peynir kesiği şeklinde, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, ilişki sırasında yanma ve ağrı, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir sorununa işaret eder ve mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirir.
Hayır değildir. Vulva kadın cinsel organının tamamına verilen isimdir; klitorisi, iç ve dış dudakları ve vajina girişini bünyesinde barındırır. Vajina ise rahimden sonra dışarıya açılan bir kanaldır. Burası regl döneminde kanın dışarıya ulaşmasını sağlayan, doğum esnasında da bebeğin geçişini sağlayan bir yoldur. Aynı zamanda cinsel birleşme esnasında penisin yerleştiği yerdir.
Korunmadan birleşme yaşanılan her durumda enfeksiyon kapma ihtimali vardır. Enfeksiyon kapmayı özellikle etkileyen bir pozisyon ya da cinsel ilişki türü yoktur.
Vulvada sürekli ve yoğun bir kaşıntı varsa bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Böyle bir durumda mutlaka bir doktora görünmelisin.
Korunmasız yapılan oral seks gırtlak kanseri olmanız için bir neden olabilir. Çünkü cinsel yolla bulaşan papilloma virüsü (HPV), oral yolla da vücuda geçebilir. HPV’nin bazı türleri de ağızdan başlayıp boğaza doğru yayılarak gırtlak kanserine sebebiyet verebilir. Bu yüzden oral seks esnasında da korunmak ya da öncesinde test olmak önemlidir.
Anal ilişki sırasında anüsü çevreleyen hassas dokular zarar görebilir ve bölgedeki damarlara da bir baskı olur. Bu baskı zaman zaman hemoroide neden olabilir. Fakat böyle bir genelleme yapılamaz.
Sizin de HIV testi olmanız önemlidir. Korunmanız bir cinsel ilişkiyle birinizden biri ya da yine korunmasız cinsel ilişkiye girdiğiniz başka partnerleriniz olmuşsa veya varsa onlardan enfeksiyon geçişi olma ihtimali olmakla beraber enjeksiyon ya da vücutta herhangi bir yara varken o bölgenin başka birinin vücut sıvıyla temas etmesi sonucu bulaşabilir. Test olduktan sonra doktorunuzla görüşmelisiniz.